Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Nedir?

İnsanoğlunun tüketmiş olduğu atıklardan, değerlendirilebilmekte olan atıkların çeşitli fiziksel ya da kimyasal işlemler sayesinde ikincil hammaddeye dönüşümü ile tekrar üretim sürecine sokulmasına geri dönüşüm adı verilir. Kısaca geri dönüşüm nedir sorusuna en iyi cevap bu olmaktadır. Bir diğer ifade olarak da geri dönüşüm terimini, kullanım dışı kalmış olan bir takım geri dönüşebilen atık malzemenin çeşitli yöntemler kullanılarak hammadde olarak yeniden imalat sürecine kazandırılması olarak da açıklamak mümkün olacaktır. Geri dönüşebilen maddeler arasında cam, kâğıt, plastik, alüminyum, piller, akümülatörler, motor yağı, beton, organik ve elektronik atıkları sayabiliriz.

Tabii kaynaklar sınırsız değildir ve sürekli olarak kullanıldığı için zaman içerisinde tükenmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğinin bilincine herkes varmalıdır. Kaynak israfının mümkün derece önüne geçilmesi, hayat standartlarını daha yüksek seviyelere çıkartma çabaları ve ortaya çıkmakta olan enerji krizi sebebiyle gelişmiş olan ülkeler atıkların yeniden kazanılması için bir takım yöntemler bulmaya çalışmış ve geliştirmişlerdir. İsrafın önlenmesi ve atıkların tekrar kazanılabilmesi için Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye olan ülkeler, atıkların geri kazanılması için belirli şartlar getirmişlerdir. Bunu hayata geçirebilmek için ülkemizde de çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmalar yeni düzenleme ve tebliğler ile hayat bulmaktadır. Bu sayede geri dönüşüm nedir konusunda arayışa giren kişiler de merak etmiş oldukları konulara cevap bulabilirler.

Kullanım dışında kalmış olan bir takım atık malzemelerin geri dönüşüme uğrayabilmesi için bazı yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde hammadde olarak tekrar hayat bulmaları söz konusu olur. Tüketilmiş olan maddelerin tekrar geri dönüşüm halkası içine katılması sayesinde ilk olarak hammaddeye olan ihtiyaç daha da azalır. Bu sayede insan nüfusu ile doğru orantılı şekilde artan kaynak tüketiminin önüne geçilmiş olur ve doğal dengenin bozulması da engellenir. Ayrıca doğaya verilen zararın da bir nebze önüne geçilir. Geri dönüşüm nedir sorusuna cevap arayan kişilerin bu konuda biraz daha bilinçli olması da önemlidir.

Yeniden dönüşümü mümkün olan maddelerin tekrardan kazandırılması enerji tasarrufuna büyük miktarda katkı sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda metallerin tekrar kazandırılması için harcanan enerji, metalleri madenlerden çıkartırken harcanan enerjiden çok daha düşüktür. Geri kazanılmış olan metalden 1 ton alüminyum yapabilmek için gerekli enerji, cevherden yapılacak olan alüminyuma harcanan enerjinin ortalama %4’ü kadardır. Bunun yanı sıra bakır bileşimlerinin geri kazanılabilmesi için gereken enerji, bu metalin madenlerden çıkarılması için gereken enerjinin %13 ve demir / çelik için %19’u civarlarında bulunur. Bu rakamlar birçok şeyi ifade etmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin atık israfının önüne geçmeleri ve geri dönüşüm, tekrar kazanma yöntemlerini sürekli olarak araştırmaları ve uygulamaları gerekir. Böylece tabii kaynaklardan uzun vadede ve maksimum düzeyde faydalanabilmek mümkün hale gelecektir. Eğer geri dönüşüm nedir sorusunda eksiklikler varsa, bunun cevabı doğru şekilde bulunmalıdır.

Çeşitli malzemelerin israfının önüne geçilmesi, yalnızca doğayı korumak olarak da düşünülmemelidir. Eğer bunlar geri dönüştürülürse, ithal edilen mallara olan ihtiyaç da daha alt seviyelere inecektir. Bu sayede ülke daha az ithalat yapar ve hurda malzemeler için ödenmesi gereken döviz miktarı da düşmüş olur. En az bunlar kadar önemli olan bir diğer hususta, geri dönüşüm sayesinde çevre kirliliğinin önüne geçilmesidir. Özellikle katı atık hacminin azaltılması, ülkeler açısından büyük bir avantaj olur ve çevre bu şekilde korunabilir.

Geri dönüşüm nedir sorusuna herkes cevap bulmalı ve bu konuda bilinçlenmelidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst