Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Projeleri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Projeleri

Geri dönüşüm günümüzde büyük bir öneme sahiptir ve hızlı bir şekilde uygulaması yapılmaktadır. Bu konuya öncü olabilmek ve vatandaşları bilinçlendirmek için hükümetin ve belediyelerin de gerçekleştirmiş olduğu bir takım yöntemler vardır.

Geri dönüşüm projeleri arasında en sık karşılaşılan, atık madde toplama kutularıdır. Bu kutular sınıflandırılır ve hepsinin içerisinde farklı maddeler toplanır. Kâğıtlar, piller, yağ artıkları, ambalajlar ve pet şişeler gibi atıkları vatandaşlar bu kutuların içine attığı zaman belediye ekiplerince bunlar toplanacaktır. Daha sonra tekrar üretime kazandırılmaları da söz konusu olur. Toplama kutularını şehrin belli yerlerinde görebilirsiniz. Son derece faydalı bir projedir ve atıkların değerlendirilmesine büyük oranda katkı sağlarlar. Vatandaşlar bu konuda bilinçlenip, atıkları çöpe atmaktansa burada toplamaya başlarlarsa geri dönüşüm konusunda daha iyi sonuçların alınması da mümkün olur.

Kişiler geri dönüşüm projeleri için kendileri de bir takım yöntemleri uygulayabilirler. Evlerinde kullanmış oldukları ürün ve maddeler atık durumuna geldiğinde, bunlardan farklı araçlar yaparak tekrar kullanılacak hale getirebilirler. Böylece çöpe atılan maddelerin sayısı azalacak ve yeniden doğal kaynak kullanımına olan ihtiyaç da son derece azalacaktır.

Geri Dönüşüm Projelerinin Faydaları ve Amacı

  • Doğal kaynakların korunması: Dünya nüfusu her geçen gün daha da artmaktadır. Durum böyle olduğu için doğal kaynaklar hızlı bir şekilde tükenmeye başlamıştır. Kaynakların tekrardan üretim aşamasına sokulması ile beraber doğal kaynaklara olan ihtiyaç azalır ve bu şekilde koruma sağlanmış olur. Geri dönüşüm projeleri bu nedenle son derece önemlidir. Doğal kaynaklar geri dönüşüm sayesinde daha verimli biçimde kullanılacaklardır.
  • Enerji tasarrufu sağlanması: Normal üretimlerde kullanılan enerji miktarı oldukça fazladır. Ancak geri dönüşüm için uygulanan fiziksel ve kimyasal işlemler bu kadar fazla enerjiye ihtiyaç duymazlar. Geri dönüşüm sayesinde elde edilen enerji tasarrufu miktarı, atığın cinsi ve bileşimine bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin alüminyum bir kutunun geri dönüşümü ile %90 enerji tasarrufu sağlanırken, kâğıdın geri dönüşümüyle %60 oranında enerjiden tasarruf sağlanmaktadır. Bu oranlar birçok uzman tarafından ifade edilmektedir.
  • Atık miktarının azalması: Çöplüklere daha az atık gitmesi geri dönüşüm projeleri ile mümkün olmaktadır. Ayrıca atıkların depolanması ve taşınması da daha kolay hale gelir. Çünkü artık çöp alanı ve enerjiye olan ihtiyaç daha da azalmış olur.
  • Ekonomiye katkı sağlar: Geri dönüşümün hayata geçirilmesi sayesinde hammaddeye olan ihtiyaç daha da azalır. Böylece doğal kaynakların tükenmesinin önüne geçilmiş olur. Böylelikle ülke ekonomisine olan katkısı da bir hayli fazla olacaktır.
Bu gibi faydalarından ötürü evlerinizde bulunan çöpleri belediyelerin belirli yerlere yerleştirmiş olduğu geri dönüşüm toplama kutularına atarsanız, siz de doğal kaynakların ve çevrenin korunmasına büyük oranda katkı sağlamış olursunuz.

Geri dönüşüm projeleri sayesinde çevre kirliliği de büyük oranda azalmaya başlamıştır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst