Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm

Kullanılmış olan ambalaj ve bir takım benzeri atıkların tekrardan bir hammadde kaynağı olarak kullanılabilmesi doğal kaynakların korunmasına büyük bir katkı sağlar. Bu nedenle geri dönüşüm son derece önemli bir uygulamadır. Yalnızca doğal kaynakların korunması değil, çevre kirliliğinin de azalması için çok sayıda ülke bu uygulamayı yapmaktadır. Gelişmiş ülkelerde farklı yöntemler kullanılsa da, ülkemizde de bu konuda büyük adımlar atılmaya başlanmış ve vatandaşlar bilinçlendirilmiştir. Yapılan bu uygulamalar sonucunda atıkların tekrar kazanılması, kaynakların uzun vadede ömrünü uzatmaya yarar. Fiziksel ya da kimyasal işlemlerden geçen atık maddeler yeniden üretim sürecine dâhil edilirlerse, ülke ekonomisi açısından da durum son derece faydalı olacaktır.

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?

 • Tabii kaynakların korunmasına yardımcı olur.
 • Enerji tasarrufu sağlanmasına katkıda bulunur.
 • Atık miktarı azaldığı için çöp işlemlerinde kolaylık sağlar.
 • Geri dönüşüm sayesinde ekonomiye ve geleceğe yatırım yapmak mümkün olur.
Geri Dönüşebilen Maddeler Hangileridir?

Demir, çelik, bakır, alüminyum, kurşun, piller, kâğıt, plastik, kauçuk, cam, motor yağları, atık yağlar, akümülatörler, araç lastikleri, beton, röntgen filmleri, elektronik ve organik atıklar olarak sıralamak mümkündür. Yani doğada bulunan çok sayıda maddenin geri dönüşümünü yapmak söz konusudur. Bu nedenle gerekli ayrıştırmalar yapılarak bu maddelerin tekrar üretim sürecine kazandırılması ve yeni kaynaklara olan ihtiyacın azaltılması gerekir.

Geri Dönüşüm Yasal Mevzuatı

Ülkemizde geri dönüşümü, Çevre Kanunu ve buna istinaden çıkarılmış olan yönetmelikler düzenlemektedir. Bu yönetmelikler;

 • Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (APAK)
 • Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği
 • Poliklorlu Bifenil ve Poliklorlu Terfenillerin Kontrolleri Hakkında Yönetmelik
 • Atık Yağların Kontrol Yönetmeliği
 • Bitkisel Atık Yağların Kontrolleri Yönetmeliği
 • Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği
 • Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik
 • Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği
şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda geri dönüşümün sahip olduğu süreç belli basamakları da bulundurur. Bunların sırayla yerine getirilmesi sonucunda maddelerin ve atıkların geri dönüşümü tekrardan sağlanmış olacaktır. Geri dönüşüm süreci ilk olarak kaynakların ayrı ayrı toplanması ile beraber başlar. Bunların doğru işlemlere tabii tutulabilmesi için sınıflandırılması gerekecektir. Sınıflama aşaması tamamlandıktan sonra sırada değerlendirme vardır. Bu aşamada maddelerin hepsi çeşitli işlemlerden geçerler. Madde ya da atığın cinsine göre fiziksel ya da kimyasal işlem uygulanacaktır. Son olarak da yeni ürünlerin ekonomiye kazandırılması ile geri dönüşümü tamamlamak mümkün olur.

Geri dönüşüm projeleri sayesinde doğal kaynakların tükenme tehlikesinin önüne geçilmektedir. Dünya nüfusu sürekli olarak arttığı için bu kaynaklar tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Çünkü insanların birçok ihtiyacı vardır ve bunların karşılanması için doğaya başvurulması gerekir. Bunun önünü almak imkânsızdır ancak yenilebilen kaynakların tekrar kazanımı olursa, tükenme riskleri bir nebzede olsa azalacaktır.

Geri dönüşümün gerçekleştirileceği zaman harcanan enerji miktarı oldukça düşüktür. Yani normal üretim işlemleri çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu durumda enerjiden tasarruf sağlanır ve ülke ekonomisi de olumlu olarak etkilenir. Fiziksel ya da kimyasal işlemler günümüzde çok farklı yöntemler kullanılarak uygulandığı için enerjiye olan ihtiyaç son derece azdır.

Sağlamış olduğu bu tip avantajlardan ve faydalardan ötürü bütün vatandaşların bu konuda bilinçli olması ve çeşitli maddeleri tekrar kazandırmaya çalışmaları gerekmektedir. Geri dönüşüm için ayrıştırma işlemlerine vatandaşların da katkı sağlaması, her açıdan olumlu sonuçlar ortaya çıkartır. Böylece kaynaklarımızın tükenme riski daha da azalmış olur ve uzun vadede kullanılabilir hale gelirler.

Belediyelerin, şehrin belli kısımlarına yerleştirmiş oldukları toplama kutuları sayesinde siz de geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst