Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Gmail ve Outlook’da Yanlış Gönderdiğiniz Maili İptal Etmek Mümkün

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Genellikle iş yoğunluğu sırasında yapılan en büyük hata yanlış mail gönderimi olmakta. Bazen özel bir verinin yanlışlıkla gönderilmiş olması büyük sorunlara yol açabilir. İçeriği önemsiz de olsa yanlış gönderilen bazı mailler ise sonrasında özür amaçlı gereksiz bir mail trafiğine neden olur.

Gmail veya Outlook kullanıyorsanız bu hatayı düzeltmeniz mümkün. İki sistemde de bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi açıklayacağız. Ancak siz işinizi sağlama alın ve gönder tuşuna basmadan önce ekleri ve göndericiler tekrar kontrol etmeyi unutmayın. Son kontrolü yaptıktan sonra gönder yapabilir. Ama her kontrole rağmen gönderiyi geri almak istiyorsanız yapacağınız işleme geçelim.

Gmail’de Gönderilen Maili Geri Alma

Gmail de mailinizi gönderdiniz ve geri almanız gerekli. Sakin olun. Her şey kontrol altında ama daha önce yaptığınız ayara göre hızlı davranmanız gerek. Ekranın sağ üst tarafında yer alan ayarlara giriş yapın. Dişli çark gibi bir görsel var. Oradan ulaşabilirsiniz. Ayarlara tıkladıktan sonra açılan ekranda “Göndermeyi geri al” olarak seçenek bulunuyor. Gmail de bunu daha önce kaç saniye ayarladığınız önemli. 5 ile 30 saniye arasında seçenekler mevcut. İsterseniz siz en fazla olan 30 saniyeyi seçerek işinizi garantiye alın. 30 saniye seçmeniz halinde gönderdikten 30 saniye içerisinde iptal etme şansınız var. Yani gönderimden 10 dakika sonra gönderiyi geri al yapamazsınız. 30 saniye seçili olduğuna emin olun ve kayıt işlemini yapın.

Bundan sonra maili gönderdikten 30 saniye içerisinde geri al yapabilirsiniz. Bir mail gönderme işlemi yaptığınızda sol alt tarafta geri alma olarak bir buton çıkacaktır. Buna tıklamanız halinde gönderiyi iptal ederek taslak olarak kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayarlar kısmını bir defa gerçekleştirmeniz bundan sonraki maillerinizde anlık müdahale için yeterli olacaktır. Bu ayarlama Google tarafından 5 saniye olarak devamlı aktif. Ancak siz süreci kendiniz değiştirebilirsiniz. Ben 10 saniye olarak kullanmaktayım. 30 saniye yapmanız olayı daha garantici yapar ama bu saniye olayı Gmail’de maili bekletme anlamına geliyor. Yani gönderdiğiniz mail seçtiğiniz saniye boyunca bekletiliyor ve sonrasında gönderiliyor. O bekleme süresinde iptal etmeniz halinde geri alabiliyorsunuz. O süreden sonra iletilen bir maili almanız mümkün değil.

Mobil uygulamada da aynı şekilde bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Gönder dedikten sonra hemen alt tarafta geri al butonu aktif hale gelecektir. Gmail, İOS ve Android olmak üzere mobil uygulamalarda bu imkanı sunarken Outlok da mobil olarak bu mümkün değil.

Outlook’da Gönderilen Maili Geri Alma

Öncelikle bu işlemi sadece bilgisayar kullanımında mümkün. Mobil uygulamalarda bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Outlook’a giriş yapın ve gönderilenler bölümünde geri almak istediğiniz maili açın. Açılan ekranın yukarı kısmında “Eylemler” olarak bir bölüm yer almakta. Buraya tıklayarak “Bu iletiyi geri çek” tuşuna basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Outlook daha basit bir sisteme sahip gibi ama Gmail’den farklı bir çalışmaya prensibi var. Gmail seçtiğini süre boyunca maili bekletiyor ve göndermiyor, sizin seçtiğiniz sürede iptal etmeniz halinde göndericinin bilgi olmadan işlemi sonlandırıyorsunuz. Outlook da işe bu işlem daha farklı ilerlemekte. Outlok da gönderdikten sonra alıcıya mail her türlü iletiliyor. Geri alma yaparak silme işlemi yapmıyorsunuz. Yanlışlıkla giden mailin göndericilerine geri çekme ile alakalı bilgi vermekte. En azından yanlışınızı düzeltmiş oluyorsunuz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst