Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Google Chrome kullanımın sağladığı kolaylıklar

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Bilgisayarınızda doğru tarayıcı seçimi internet gezintinizin güvenliği ve devamlılığı için önemlidir. Bu konuda bu yüzden Google Chrome benim seçimim olmaktadır. İlk olarak tarayıcı hızlı ve stabil çalışmakta. Birçok farklı modu sayesinde kendinize uygun olanı seçerek kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Google Chrome kurmak için Google aramasına Chrome yazın ve hemen indir diyerek 1 dakika bile sürmeden kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. Tüm işletim sistemlerinde ve tüm mobil cihazlarda tarayıcıyı kurmanız mümkün. Ben telefon, tablet ve bilgisayar üçlüsü olarak kullanım gerçekleştirmekteyim. Kullandığım üç cihazda da eşleme yaparak bilgilerimi her zaman yanımda taşıyorum.

Tarayıcıyı indirdiniz ve kurdunuz. Size gmail hesabı soracaktır. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa mutlaka edinin ve kullandığınız tüm cihazlarda da hesabınızı açarak eşleştirme yapın. Varsayalım ki bilgisayardan bir siteye girdiniz buna daha sonra mobilden erişmek istiyorsunuz. Mobil cihazından geçmişi kontrol ederek girdiğiniz siteyi açmanız mümkün. Geçmiş kontrolü açısından öncelikle tam puan alıyor. Tabi bazı kişiler bazen gizlilik konusunda hassaslar. Yapacağınız bazı işlemlerin kayıt altına alınması istemiyorsanız sağ üst taraf da yer alana gizli modu aç aktif etmeniz gerek. Gizli mod aktifken verileriniz kayıt altına alınmayacaktır ve siz dahi tekrar ulaşım sağlayamazsınız. Gizli sekme aç olarak da görünüyordur.

Şifrelerinizin yönetimini de Google korumasına alın. Tüm şifrelerinizi Gmail hesabınız açıkken kayıt etmeniz halinde her şeyiniz sıfırlansa dahi Gmail’inizi kurarak şifrelerinizi ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu özellikle 50’den fazla siteye üyeliği olan benim için çok ama çok iyi olmakta. Tüm bu şifrelerinize hesabınızın açık olduğu her yerden ulaşabilirsiniz.

Favori ve yer imleri olarak kategorilendirdiğiniz siteler de aynı şekilde Gmail ile eşleşmiş bir şekilde hesabınızın açık olduğu her yere erişime açık olacaktır.

Bunun yanı sıra televizyonunuz eğer Android TV özelliğine sahipseniz direkt ortak bağlantıda olduğunuz Wifi üzerinden bilgisayar ekranınızı TV’de paylaşabilirsiniz. İsterseniz sadece Chrome’da seçtiğiniz sekmeyi ya da direkt tüm ekran görüntüsünü TV ekranına gönderebilirsiniz. Ya da bilgisayar ekranınızı paylaşmadan mesela Youtube gibi ekran paylaş özelliği olan sitelerde sadece videoyu ekrana gönderebilirsiniz.

Chrome çok geniş bir sistem ve aklıma gelen özellikleri size kısa kısa anlatmaya çalışsam da emin olun benim bilmediğim daha özellikler vardır. Bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı varsa eğer Chrome üzerinde farklı kişiler oluşturabilir ve bunu masaüstüne kısayol olarak verebilirsiniz. Mesela ben şahsi kullanımlarımı ayrı kısayol içerisinden girerek kendi Gmail adresimin tanımlı olduğu tarayıcıda gerçekleştirmekteyim. Ancak eşim farklı Gmail tanımlaması olmayan diğer kullanıcı üzerinden Chrome deneyimini gerçekleştiriyor. Bunun bana yararı eşimin aramalarının kendi deneyimim içerisinde yer almasını engellemekteyim.

Bu tür eşleşme özelliğine sahip farklı tarayıcılar da mevcut. Ancak Chrome benim kullanımım açısından tercih ettiğim ve hızlı çalıştığına inandığım tarayıcı olmakta. Firefox ve Opera olmak üzere diğer tarayıcılarda da bu kadar detaylı olmasa dahi benzeri kullanım şekilleri mevcut.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst