Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Google Haritalar da hayatınızı kolaylaştıran bilinmeyenler özellikler

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
İnternetin en büyük ve vazgeçilmez devi bana göre Google olmaktadır. Her ne kadar benzeri olmayan çalışan birçok platform ortaya çıkmaya çalışsa da Google sadece bir arama motoru değil daha fazlası artık hayatımızın her alanında yer alan bir markadır. Örneğin Android işletim sistemini artık kullanmadığımız bir alan yok ve bu yapının mimari de Google. Ya da her ne kadar alternatif olursa olsun arama motoru olarak da Google’dan vazgeçemiyoruz.

Google’ın hizmetlerinden biri olan Google Haritalar da navigasyon kategorisinde en iyi olmaktadır. Hiç bilmediğiniz bir şehir de hatta ülke de istediğiniz yeri en kısa şekilde bulabilirsiniz. Google sadece bir navigasyon olmaktan fazlasını yaparak hedefinizi aracınız yoksa nasıl ulaşacağınız hakkında da bilgiler vermektedir.

Google haritalar ile alakalı kısa bir araştırma yaptık ve edindiğimiz kaynaktaki bilgileri sizinle birlikte kısaca ele alacağız. Her gün kullandığımız uygulamanın bilinmeyen o kadar çok özelliği var ki… Google haritaların bilinmeyen o özellikleri;

1 – İnternet Olmadan Harita Kullanımı

Kullanım gerçekleştirdiğiniz sınırlıysa bununla alakalı sabit harita indirmeniz mümkün. Bu sayede internet kullanımınız azalacak ve kota konusunda sorununuzu ortadan kaldıracaksınızdır. Ayrıca internet olmadan kullanım yapacağınız için pil kullanımında da kar elde edeceksinizdir.

Bu indirmeyi yapmak için üst taraftaki çizgilere tıklayarak çevrimdışı haritalar alanına girmeniz lazım. Bu kısımdan da indirmek istediğiniz harita alanını indirebilirsiniz. Bu ayardan sonra yalnızca kablosuz ağ tikini aktif hale getirebilirsiniz. Bunun sayesinde sadece wifi ağına bağlıyken güncelleme alırsınız ve wifi yokken de en günce haritaya erişim sağlarsınız.

2 – Yer İşaretleme

Bu özelliği çok seviyorum çünkü plasiyer olduğum zamanlarda kurtarıcım olmaktaydı. Ev ve iş yeri gibi sabit noktalarınızı yer olarak sisteme kayıt edebileceğiniz gibi daha birçok noktayı farklı kategori ve başlıklarla ayarlamanız mümkün. Ben bir gıda firmasında çalışıyordum ve günlük olarak gitmem gereken iş yerleri mevcuttu. Ortalama 160’a yakın bu noktayı ne yazık ki akılla tutmak kolay değildi. Bir hafta boyunca gittiğim her noktayı gününe göre kayıt ettim. Pazartesi gittiğim iş yerlerini ayrı ayrı isimleri ve iletişim bilgileri ile kayıt ettikten sonra artık her gün gideceğim yol güzergahı belirlenmişti. Her sabah yola çıkarken günümü seçiyor ve otomatik rota oluşturmasına izin veriyordum. Bu bana zaman ve iş yer atlamama konusunda yardımcı olmaktaydı. Ve tüm bu bilgiler direkt Gmail adresime kayıt olduğu için herhangi bir cihaz değişiminde bilgi kaybı yaşamıyordum.

3 – Bilgisayardan Konumu Telefona Gönderme

Telefon üzerinden yeni bir adres bulmak bazen zor olduğu için bilgisayar aracılığı ile gideceğim adresi açık alan üzerinde kendiniz işaretledikten sonra bunu sol tarafta telefonunuza gönder butonu ile direkt olarak ulaştırabilirsiniz. Bilgisayarda seçtiğiniz adres telefonunuzda da aktif olarak açılacaktır.

4 – Nerelere Gittiğinizi Zaman Çizelgesinden Bulun

Bu özellik biraz tehlikeli ama gizli işler çevirmiyorsanız konumuzun devamlı aktif olması halinde sol menüden zaman çizelgesi bölümüne girerek nerelere gittiğinizi görmeniz mümkün. Bunu iş bakımından kullanmak isterseniz çok faydalı olabilir. Anlık ziyaretlerinizi daha sonra buradan bularak gerekirse yer işareti olarak eklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

5 - HGS ve OGS’nin Olmadığı Yollar Bulma

Bir konuma gideceğiniz zaman ücret ödemeden ilerlemek istiyorsanız Google size buna göre yol gösterimi gerçekleştirmekte. Ama bu konuya dikkat etmezseniz her zaman için en kısa yolu bulacağı için farkında olmadan ücretli yollardan gitme ihtimaliniz de var.

Bu ve bunun gibi daha birçok özelliğin yer aldığı Google Haritalar arama bölümünü ayrıca bir arama motoru gibi kullanmanız da mümkün. Bulunduğunuz şehirde gezilecek yerleri bulma yada en yakın hastane, camii gibi konumlara ulaşmak için burayı kullanabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst