Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Google Resimlerde İstenmeyen Resim Nasıl Kaldırılır?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Google arama motorunda artık insanlar kendi isimlerini arıyor ve başkaları da sizin hakkınızda bir araştırma yapacağı zaman öncelikle Google üzerinden arama yapmakta. Sosyal medya hesaplarınız ve farklı kaynaklarsa isminizle açılmış hesabınıza varana kadar tüm detayları bulabileceği gibi görseller kısmında resimleri de bulabilir. Burada istenmeyen bir resminizin bulmasıysa bazen kötü sonuçlar doğurabilir. Ve bu resmin kaldırılması için her şeyi yapacak modda olabilirsiniz.

Ne yazık ki Google üzerinden direkt bir resme tıklayarak kaldırma işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değil. Teklif hakkı gibi farklı durumlarda Google aramalarında görsel kaldırma işlemi yapıyor olsa da bunun haricinde bazı işlemler gerçekleştirmeniz gerekli. Eğer ki kendi yönetimiz de yer alan bir sitede olsan görselse içeriği kaldırmanız gerekli. Ancak içerik kaldırma her şeyin silineceği anlamına gelmez. Google resimler üzerinden de görsel kaldırma işlemini yapmalısınız.

Kendinizle alakalı ufak bir araştırma içerisine girin ve kaldırmak istediğiniz görsel varsa bunu bulun. Bulduktan sonra görselin bir videodan mı haber sitesinde mi yoksa sosyal medya ya da farklı bir siteden mi geldiğini belirleme olarak araştırmanızı gerçekleştirin.

Uygunsuz olan resimler konusunda Google çok hassastır. Bunu direkt olarak sizden önce Google kısa sürede kaldıracaktır. Ancak farklı görseller varsa uygunsuzluk haricinde yayınlanmasını istemediğiniz resimleri direkt site sahiplerine ulaşarak öncelikle talep ulaştırabilirsiniz. Sitelerin birçoğunda mutlaka iletişim bilgisi vardır. Ancak en kötüsü Who.is bilgileri üzerinden site sahibiyle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim kurmayı başardınız ve siteden içeriği kaldırdınız ya da kendi bünyesinde olan bir siteden görseli kaldırdınız ama hala Google Resimler de görsel yayınlanıyorsa bunu kaldırmanız da mümkün. Sosyal medya sitesinde yer alan bir görselse de aynı şekilde önce oradan kaldırma işlemini yapmanız gerekli. Sizin tarafınızdan yapılacak tüm temizleme işlemleri sona erdikten sonra Google Resimler üzerinden kaldırmayı gerçekleştirmeniz gerekli. Eski içeriği kaldırma olarak var olan Google hizmetinden bunu yapabilirsiniz. Google belirli aralıklar indexleme yaparak yayında olmayan içerikleri arama sonuçlarından çıkarmakta. Ancak bu süreç zaman alacağı için hızlandırmak için Google’ın direkt bir kaldırma hizmeti bulunuyor. Linki direkt Google gönderdikten sonra botlar linki kontrol ediyor ve içerik o linkte yer almıyor kaldırılmışsa sorun artık sona ermiş sayılır. Google sizin temizliğiniz sonrasında kendi de temizliği onayladıktan sonra Google görsellerden bilgileriniz silinecektir.

Kısacası mantık bir şekilde öncelikle sizin içeriği kaldırmanızla gerçekleşiyor. Uygunsuz bir görselse direkt Google’a bildiriyle uzun bir süreç de olsa sonunda kaldırmanız mümkün. Ancak normal bir resim ama sizin artık yayından kalmasını istediğiniz görselse öncelikle içeriğin yayından kaldırılması gerekli. Site sahibiyle iletişim ya da kendi yönetiminizle kaldırılacak durumsa temizliği yaptıktan sonra direkt Google temizlik kontrolünü de yaptırarak sorununuz bitecektir.3

Bu tür durumlar sadece şahsi durumlarınız için değil markanızın başını da gelebilir. Güvenirlik ve itibar için belirli aralıkla kontrolleri yaparak gerektiğinde temizliğini yapmanız önemli. Dijital Pazarlama ile ilgilenen bir departmanınız varsa onu bu konuda uyarmanız gerekli.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst