Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Günde En Az ve En Fazla Kaç Saat Uyumak Gerek

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Yemek ve su gibi olmazsa olmaz ihtiyaçlarımızın en önemlisi de uykudur. Gün içerisinde yaptığınız işin kalitesi de uyku saatine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İyi bir uyku sonucunda gerek motive gerek enerji konusunda kendinizi tamamen şarj dolu hissederken az uyuyarak bunun tam dersi durumlarla karşılaşarak kötü bir gün geçirmeniz mümkün. Odaklanma sorunu başta olmak üzere kendinizi uykuya aç bir şekilde ayakta tutarak zaman geçirmeniz mümkün olmayacaktır.

Uyku bu kadar önemliyken herkes tarafından merak edilen en önemli soru ise kaç saat uyunması gerektiği. Bu soru için yapılan araştırmalara göre size bilgi aktaracağız. Ancak vereceğimiz bilgiler için kesin ve net dememiz mümkün değil.

Öncelikle uyku faktörü size göre değişir. Yaşınız ve işinizde bulunduğunuz yaşam standartlar bu süreci etkileyecektir. Biz size standartlar dahilinde olan bilgileri aktaracağız. Olaya en baştan başlayalım. Yeni doğan bir bebek uykuya açtır. 3 aylık sürecine kadar 14 ile 17 saat uyuması mümkün. Bu süreyi günlük 19 saat ve fazlası olacak şekilde gerçekleştirmemeniz gerek. 11 ile 13 saat arası uyumada yeterli gelirken 14 ile 17 arası standardıdır.

Büyüdükçe uyku saatinde azalma olacaktır. 4 ile 11 ay arasında olan bebekler günde 10 saat uyuması yeterli ancak ideal olarak 12 ve 15 arası uyuması daha verimlidir. 10 saat uyuduktan sonra çocuğunuzu kendi haline bırakmanız daha yararlı. Bırakın yorulunca kendi uyusun. Bazen illa ki uyutma konusunda aşırı ısrar içerisinde olunuyor, buna gerek yok. Bu süreçte uyku saati 18 saat gibi rakamları kesinlikle bulmamalıdır. Fazla uykuda zararlıdır.

Artık yürümeye başladığı 1 – 2 yaş aralığında da ortalama günlük 11-14 saat uyku standart görülmekte. Ancak 16 saati geçmeyecek şeklide en az 9 saat uyuması da yeterlidir.

Uyku özellikle küçük yaşlarda çok önem taşımaktadır. Bebeklik süresinden başlayarak en az ve en çok uyku saatlerine uymanız gerekli. 3-5 yaş aralığında ola çocukların kesinlikle 8 saatten az uymaması gerekirken uyku saati 14 saati de geçmemeli. Standart olarak 10-13 saat uyku bu yaş aralığı için yeterlidir.

Okul döneminin başladığı 6-13 yaş aralığında da en az uyku 7 saati geçmemeli ve en fazla uykudur 12 saati geçmemelidir. Standart olarak 9-11uygun görülen uykuda aşırı uyumak eğitim hayatını da etkileyeceği gibi vücudu da hantallaştırır. Az uykuda tam tersi yorgunluk ve güç yetersizliğiyle hastalıklara sebep olabilir.

14 ile 15 yaş arasında olan gençlerimiz de 7 saatten az olmamak üzere 11 saati geçmeyecek şekilde uyku düzenini kurması gerek.

18 yaş sonrasında genel olarak tavsiye edilen minumum uyku 6 saattir. 6 saatten az uyku insan vücudunu ve sizi etkileyebilir. En fazla uyku saatinizde 11 saati geçmemeli. Ki özellikle 25 yaş sonrasında hayatın verdiği mücadelede 11 saatten fazla uyumanız mümkün olmayacaktır. Burada rutin olarak kendinize bir uyku düzeni kurmanız. Mesela ben 12 de uyuyup 6’da kalkmayı benimsemeye çalışmaktayım. Nitekim aşağı yukarı da uymayı başarmış gibi görünüyorum. Sizde kendinize bir saat dilimi ayarlasmalısınız.

Mesela sabah güne daha erken başlamak istiyorsanız rutin olarak gece 11’i uyku saati olarak belirleyin ve sabah 5’de güne başlayın. Emin olun sabit bir düzen kurduktan sonra hem zaman hem de vücut enerjisi konusunda ciddi bir kazanç sağlayacaksınızdır. Her şeyden önce size uykun olan saat dilimi ve sonrasında kararlılık.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst