Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Haber Sitesi Sahipleri İçin Fikir Tadında Uyarılar

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Bir dönem haber siteleri çok popüler ve getirdiği kazanç nedeniyle de herkesin merak ettiği bir sektördü. Google News kaydı olan sitelerde birbirleriyle rekabet için her türlü pisliği yapıyorlardı denebilir. Bu dönemde birçok marka seviyesine ulaşmış haber siteleri dahi bir dönem ban yediler. Sonrasında genel bir temizlikle işin seviyesini kaçıran bilgiden çok reklam kazancına oynayan siteler tek tek yayından alındı ve o siteler ayakta kalmayı başaramadılar.

Eğer bir haber siteniz varsa ya da haber sitesi konusunda merakınız varsa edindiğim bir kaynaktaki yazıyı kendi yorumlamaları da katarak size aktaracağım. Sizin de edindiğiniz tecrübe ya da denemek istediğiniz fikir varsa bizimle paylaşmayı unutmayın.

Öncelikle haber siteleri için alan çok geniştir ve anahtar kelime üzerine yapılacak çalışmalarda süreç farklı işler. Google Haberler içerisinde yer almak istiyorsanız sitenizi ona göre düzenlemeniz gerekli. Google ben haber bölümü içerisinde bu işi sadece haber olarak yapan sitelere yer veririm diyor. İçerisinde farklı hizmetlerde barındıran siteleri kabul ettiği de oluyor ama bunların değeri diğerine göre az olmaktadır. Sadece haber sitesi kategorisinde yer alıyor ve kullandığınız içerikler özgünlük, güncellik konusunda öncü olmayı başarıyorsa Google da +1 puan almayı başardınız. Tabi sadece bu değil bunun haricinde de dikkat etmeniz gereken konular bulunmakta.

Bir haber sitesi olsanız da kendinize lider olacak bir kategori belirleyin. Eğer bir yerel haber sitesiyseniz yer haber konusunda hizmet verdiğiniz ilin en iyi haberlerini en hızlı şekilde yayınlamak önceliğiniz olsun. Ya da teknoloji alanında en iyi olmak istiyorsanız öne çıkan haberleriniz bu olsun ve bu alan da marka olma peşinde olun. Tabi diğer kategorileri de güncel tutmanız gerek ama bu çalışma sayesinde bir marka kalitesi yakalayabilirsiniz. Takipçileriniz size sadece Google’dan değil direkt site ziyaretiyle de ulaşacaktır.

Kategori çıtasını çıkarırken en iyisini yaratıp devamlı sabit kalacak bir düzen ile kurmanız gerekli. Bu devamlılığınız için daha sağlıklı olacaktır. Bu alan adı kadar önemli sayılır. Sahip olacağınız alan adı size marka kalitesi için çok önemli olurken bu sonrasında değiştirmeniz imkansız olan durumlardan biridir.

Ve her şeyden önemlisi sosyal medya gücüne en sağlam şekilde yer vermek gerekli. Biraz önce belirlediğim marka kalitesini yakalamanız konusunda sosyal medya size çok yardımcı olabilir. Gene örneklemek gerekirse yerel haberseniz belirlediğiniz ilin yaşayanların dikkatini çekersiniz ya da spor haberleri üzerine yoğunsanız bu kategoriye ilgi duyan kişilerin dikkatini çekersiniz. Bunlar direkt Google’dan gelen hitler kadar önemli ve normal aramadan ulaşan sayılardan daha fazlasına erişmeniz mümkün.

Anlık olarak yüksek hit getiren haberlere verdiğiniz önemin yanı sıra genel rutin konularda da belli bir takipçi edinerek devamlılık sağlayabilirsiniz. Bunların hepsi sosyal medya, markalaşma ile bir biriyle bağlantılı olarak ilerlemekte.

Google News XML Sitemap olmak üzer video ve görseller için ayrı ve mobil için farklı bir site haritasını göndermeniz oldukça önemli. Sonrasında mutlaka Google Haber başvurusu için hazırlıkları tamamlayıp göndermeniz gerekli. Google Haberler onayı başarılı bir şekilde tamamlanırsa eğer sonrasında da güncelliğe daha fazla önem vererek direkt Google hit hedefli ama doğallığı bozmayacak çalışmayı artırmanız gerek. SEO mantığından yer alan kurallara uyarak çalışmalarınızı planlayın. Google gibi bir devin botları bile artık insan bilinciyle çalışacak kalitedir ve ona oyun yapmak yerine doğallıkla en iyisini gerçekleştirme hedefinde olmanız gerekli.

Bu ve bunun gibi birçok detay bilgilerin yanı sıra mobil temanın düzeni, sitenin genel hızı ve işleyiş kolaylığıyla kullanıcıların sürekliliğini sağlamaya çalışmak gibi detaylara da önem vermeniz gerekli.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst