Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Hamilelikte Depresyon Nedir ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Hamilelikte Depresyon Nedir ?
Hamilelik, zorlu bir dönemi de beraberinde getirmektedir. Bu dönem içerisinde hem hormonal değişiklikler hem de yaşanılan duygu durumları psikolojik ve fizyolojik bir takım olumsuzluklar meydana gelebilmekte. Bunlardan bir tanesi de antepartum depresyon olarak adlandırılan hamilelik depresyonudur. Bunun başlıca nedeni her ne kadar hormonal değişiklikler olsa da anne adayının gebelik sürecinde yaşadığı inişli çıkışlı duygu durumları da bu konuda önemli bir etkendir. Anne adayları gebelikleri boyunca heyecan ve mutluluk gibi olumlu duyguların yanı sıra zaman zaman korku ve endişe gibi olumsuz duygularda yaşamaktadır. Bu duygular arasında ki git geller hormonlarda ki değişkenlerle de birleşince depresyona neden olmaktadır.
Hamilelik depresyonu belirtileri
- Sürekli bir üzüntü durumu
- Konsantrasyon bozukluğu ve dikkat eksikliği
- Uyku bozuklukları ( Aşırı uyku yada çok az uyku )
- Daha önce keyif aldığı hiç bir şeyden keyif alamama
- Aşırı sinir hali
- Kendini değersiz hissetme
- Ani ağlama atakları
- Cinsel isteksizlik
Hamilelik depresyonu, depresyonun diğer türleri gibi geciktirilmeden tedavi ettirilmesi gereken bir durumdur. Doğumdan sonra geçer düşüncesi ile ertelenmemeli, ihmal edilmemelidir. Bu hem bebek hem de anne için sakıncalı olabilir. Çünkü depresyonda bir anne adayı gerekli aktivitelere, beslenmesine ve sağlığına dikkat etmeyecektir. Buda anne ve bebek sağlığı için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Anne adayları bu dönemi kendi kendilerine yada kulaktan dolma bilgilerle atlatmaya çalışmamalı en kısa zamanda bir uzmana görünmelidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst