Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Hangi uçaklar ticari uçak kabul edilebilir?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba herkese.
Bu yazımda hangi tür uçakların ticari uçak kabul edilebileceği ve hangi tür uçuşları ticari uçuş olarak adlandırdığımızı söylemek istiyorum.


Öncelikle uçuşların ticari olabilmesi için ya insan ya da yük taşıması gerekir. Teknolojinin hızlı şekilde yükselmesi ile birlikte sivil hava ulaştırma sektörü de bir anda ve hızlı şekilde gelişti. Günümüzde onlarca farklı türden ticari uçuş için uçaklar üretildi. Bu üretilen uçakların tabi ki tüm vasıtalarda olduğu belirli bir ömrü vardır. Hem kullanma hem de çevresel etkenler bu uçakların ömrünü etkiler. Türkiye'de 50 senedir uçuş yapan ticari uçaklar da mevcuttur. Bu eski tip uçakların maliyeti az olduğundan yeni kurulmuş olan bazı hava yolu şirketleri tarafından tercih edilirler. Bir uçağın eski olması ise tehlikeli olduğunu anlamına gelmemektedir çünkü yeni nesil uçakların da kazaya karışmış olduğu binlerce örnek vardır. Tabi ki bütün bu bilgilere rağmen bu tarz uçaklar genellikle kargo uçağı olarak kullanılmaktadır.

Ticari uçaklardan bazıları şunlardır: Boeing 737-800, Airbus A321, Boeing 777, Airbus A330, Airbus A380, Boeing 747, Boeing 787, Airbus A350

Gördüğünüz gibi Airbus ve Boeing firmaları ticari uçak üretimi konusunda birbirleri ile yarışmaktadırlar.

Bu uçakların hepsinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Örneğin Boeing 737-800 uçağının uçak ömrü döngüye göre hesaplanır. Döngü ise yapmış olduğu iniş ve kalkışların bütünüdür. Airbus A321 uçağının ömrü ise döngü değil de yıla göre hesaplanır ve Airbus A321 uçağının ömrü ortalama 20 yıldır.

Yukarıda saymış olduğum uçaklardan en yeni üretileni ise Airbus A350'dir. Bu uçak ilk uçuşunu 2013 yılında yapmıştır. Yaklaşık olarak 20 sene ömrü sahip olan bu uçak 900 km/sa hıza kadar çıkmaktadır. İlk üretilme tarihi 2013 yılında olsa da bu uçak Türkiye'de ilk kez 2015 yılında kullanılmıştır.

Son zamanlarda artık ömrünü tamamlayarak kargo uçağı olarak kullanılmayı bekleyen uçak modelleri arasında en popüleri ise Boeing 747 modeli bulunmaktadır.

Bütün bunların dışında eski uçaklar son zamanlarda restaurant veya cafe olarak da kullanıma sunulmaktadır. Bunun bir örneğini Kastamonu gezimde görmüştüm. Son derece ilgi çekici olan bu restaurantlarda özel gün kutlamaları, doğum günü partileri, yeni yıl gibi etkinlikler de sunulmaktadır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst