Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Hangi Yapımlar Kısa Film Kategorisine Girer?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Özellikle internetin artık tamamen hayatımıza girmesi ve sonrasında Youtube gibi sitelerinden kazanç sağlamaya başlaması nedeniyle kısa film tarzı yapımlara ilgi oldukça arttı. Peki, hangi yapımlar kısa film kategorisine girer? Bu konuda minik bir araştırma bazı verilere ulaşmama yardımcı oldu.

Öncelikle bir yapımın kısa film kategorisinde yer alması için 40 dakikadan az olması gerekiyor. En az şu dakika olmalıdır diye bir sınırlama yok. Tüm koşulları sağlayan 3 dakikalık bir yapımda kısa film sayılmakta 36 dakikalık bir yapımda kısa film sayılmakta.

Fragman ve reklamlar kısa film kategorisine girmiyor. Kısa film tadında diye yorumladığımız reklamlarda evet tadında ama kısa film değil. Ya da var olan bir filmin içeriğinden parça parça anları bir araya getirmek yeni bir kısa film oluşturduğunuz anlamına gelmiyor. Bu gibi ufak koşulları sağlayan yapımlar kısa film kategorisinde yer alıyor. Geçen Youtube üzerinde rastladığım filmde tek replik dahi yoktu. Sadece bir motor üzerinden bir kişinin ağaç altında mola verip sonra yola devam etmesi çekime alınmış. Sonunda da bir hadis yazarak verilen mesajı aktarmayı başarıyorlar. 3 dakikalık çok basit çekilmiş görülen bu yapım da kısa film kategorisinde yer almakta.

Özellikle animasyon olarak sayısız kısa film bulunuyor. 1960’lı yıllardan beri Charlie Chaplin gibi ünlü isimlerle başlayan bu serüven ile alakalı farklı yarışmalar da düzenleniyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst