Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Havalı Tüfek Tek Saçma ile Avlanmak Yasak Mı?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Av merakınız varsa bunu profesyonel bir şekilde gerekli belgeleriniz tam şekilde yapmanız gerekli. Öte yandan havalı tüfekle av merakını gidermeniz mümkün değil. Sırasıyla havalı tüfekle alakalı durumları soru cevap şeklinde ele alalım.

Havalı tüfek nedir?

İçerisinde saçma yer alan ancak o saçmayı ateşli değil de hava basıncıyla fırlatan silahla olmakta. Tabanca ve tüfek olarak çeşidi bulunurken tüfeğindeki mermiler de 4,5 ya da 5,5 olarak ayrılmakta. Bazı silahlarda hava tüpü vardır ve art arda sıkmanıza izin verir. Bazılarına ise her atış sonrasında hava doldurma için tüfeği kırmanız gerekli. Sonrasında ateş edebilirsiniz.

Taşıması yasak mıdır?

Bu silahlar spor ve nişan tüfekleri sınıfında yer alır. Herhangi bir ruhsata tabi değildir. Ancak sadece spor amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Nişan tüfeklerini de aynı şekilde uygun yerlerde atış yapmak için kullanma iznini mevcut. Belinize takarak gezilecek bir silah olmadığı için taşıma yasak mı sorusuna cevabımız bu olacaktır. Arabanız ile bir yerden bir yere taşımak da sorun yaratmayacaktır. Gene de mümkünse faturasını kullandığınız süre boyunca saklamanız daha yararlı olacaktır.

Havalı Tüfekle Av Yapmak Yasak Mı?

Kesinlikle bu silahlarla avlanmak yasaktır. Spor ve nişan amaçlı kullanılan bu tüfek ve silahları kuralına uygun şekilde taşımak ve kullanmanın hiçbir kanuna göre engeli yok. Ancak bunlara bir canlı öldürmek, ava çıkmak yasaktır. Yakalanmanız halinde hakkınızda şüphesiz yasal işlem tutulacaktır ve maddi olarak bir ceza yersiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst