Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Her İndirim Kar Ettirmiyor Detaylara Dikkat!

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
İnternet artık bazı durumlarda bize maddi olarak ciddi karlar sağlamakta. Almak istediğimiz bir ürünü yarı fiyatına dahi bulmamız mümkün. Hal böyle olunca detaylara takılmadan sipariş veriyoruz. Ancak burada dikkat etmemiz birçok detay mevcut. Doğru alışveriş sonucunda gerçekten yarı yarıya kar edebilirsiniz ama detaylarda yer alan hatalar tam aksine size zarar da ettirebilir.
Son olarak bir firmayla aramda yaşanan diyaloğu anlatmak istiyorum. Oğlumun pişik kremi için iki farklı marka var. Markalardan biri diğerinin muadili ancak sorunsuz olarak kullanılabiliyor. Aynı kaliteye sahip yeni. Muadil olarak diğerinin yarı fiyatına sahipken internetten daha da aşağıya bulmak mümkün. İlk başta eczaneden alım yaparak denememizi yaptık ve memnun kaldık ve tekrar almak istediğimiz hiçbir eczane tedarik edemediğini belirtti. Sağlık ürünü olduğu içi İnternete başvurmak istemedim ama fiyat farkı nedeniyle muadil olan ürünü arayışı devam etti.
Sonunda İnternet üzerinden bir firmada ürünün 125 gram olanını buldum ve direkt sipariş verdim. 3 gün sonra bana mail geliyor ve tedarik edilemediği söyleniyor. Ve firma beni bu konuda arayarak hiçbir şekilde bilgi vermedi. Sonrasında bir kaç gün daha aramalarını bekledim ancak aramayınca ben iletişim kurdum. Kurulan iletişim yerine 75 gram olarak 2 ürün gönderelim dedi ve kabul ettim. Bu çözümü direkt kendileri arayıp belirtmeleri gerekti ancak yapmadılar. Neyse geçte olsa sorun çözüldü diye bekliyordum ki kargom geldi ve gene bir şok. Son kullanma tarihi 1 ay olan ürünü göndermişler. Ve ben bunu yedek olarak aldım. Tekrar iletişim kurduğumda çözümleri iade edin. Tamam ancak benim ufak olan bu ürün için harcadığım zamanın karşılığı? Bu kadar basit bir olayın bu hale gelmesi oldukça sinir bozucu. Şimdi tekrardan kargoya gideceğim ve ürünü iadesi için gönderim gerçekleştireceği. Sonuç ise kocaman bir hiç. Ne istediğim ürünü tedarik edebildim nede çözüm yaratıldı sadece yaşadığım zaman kaybı.
Yani İnternet alışverişlerinde özellikle son kullanma tarihi olan ürünlerde benim yaptığım hataya düşmeyin ve sipariş öncesi mutlaka mesaj atarak bilgi alın. Uygun diyerek ben 5 adet alsaydım ve dikkat etmeyip kenara koysaydın o ürünleri daha kullanmadan atmak zorunda kalacaktım.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst