Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Hgb Hemoglobin Düşüren Yiyecekler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Hemoglobin (HMG) kanımızda oksijen taşınmasını sağlayan proteinlerdir. 2 alt birimden oluşmuştur hem yani Demir ve de globülin halkasından oluşmuştur. En çok plazmamızda alyuvarlarda bulunur.


Hemoglobinin Vücudumuz Açısından Önemi


Hemoglobin dokularıma oksijen taşıması dokuların hayatta kalması ve beslenmesini sağlar. Dokularımızdaki CO2 oranının düzelmesinde önemlidir. Hücrelerimiz oksijen gelmezse insanlarda da olduğu gibi yaşayamaz ve vücut açısından görevlerini yerine getirememeye başlarlar.


Hemoglobinin Normal Değer Aralığı


Hemoglobin değeri cinsiyet ve yaşa göre gereklilik miktarı değişmektedir. Özellikle çocuklarda çok farklı değerlere sahiptir.


Kadın 12-15.5 gram/dL


Erkek 13.5-17.5 gram/dL


Anemi Sebepleri


Kansızlık yani anemi insanlarda gerekli oksijen miktarını hücrelere iletilemediği için çok ciddi sorunlar doğurmaktadır. Hücrelerimize oksijen taşıyan molekül hemoglobin olduğu için hemoglobin eksiklikleri anemi olarak adlandırılır. Hemoglobin eksikliği ise hemoglobin vücudumuza dışarıdan alınmaktadır. Yani alımında eksiklik olabilir veya birleşenlerinden olan Demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Vücudumuzda normalden daha fazla kan atımı varsa (adet süreci, derin kesikler, uzuv kopması) anemi ortaya çıkabilir. Emiliminin ince bağırsakta az olması da aneminin önemli sonuçlarıdır. Aneminin çeşitlerini bu farklı sebepler belirler ( Fe eksikliği anemisi, kronik anemi).


Hemoglobin Eksikliği Belirtileri


Hemoglobin eksikliği çoğunlukla anemiye kadar gider yani insanda kansızlık meydana gelir. Anemi insanların standart işlerini yapmasını zamanla engellemeye başlar bundan dolayı zamanında gerekli tedavi sürecine başlanması gereklidir. Anemi semptomları baş ağrısı, uzuvlarda kramplar, halsizlik, baş ağrısı, hassaslaşma, vücut direncinin kaybı, sık sık tekrarlayan hastalıklar. Hemoglobin eksikliği ne kadar ciddi bir problemse fazlalığı da o kadar ciddi sorunlara neden olur. Fazlalığında damarlarımızdaki kan kalınlaşacağından pıhtı atma ve tıkanıklık ortaya çıkabilir. Bu durumda kalbimizde olursa vücudumuza temiz kan gidemeyeceği için sonu ölümle bile bitebilir.


Hemoglobin Düşüren Besinler


Sağlık en önemli değerimiz olduğu için hemoglobin değerlerini düzenlemek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer aneminiz varsa Fe ve vit B12 ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Hemoglobin miktarında fazlalık varsa da Fe içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Demir içeren besinler vücudumuza 2 yolla girer ya hayvansal veya bitkisel. Karaciğer, midye, sığır eti, ıspanak, mercimek, pazı, fıstık, fındık örnek verilebilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst