Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Hırsızı Öldürmek Suç Mu?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Detaya inmeden öncelik olarak söyleyeceğim siz ne olursa olsun öldürmekten kaçın. Zaten direkt öldürme kasıtlı bir girişim de bulunmanız cinayete girer ve evet suçlu olursunuz. Yatak odasında hırsız öldürmenin ceza olmadığı söylentisi aslında çok farklı detaylar içeriyor.

Her ne olursa olsun planlı ve kasten öldürme cinayettir. Öncelikle hırsızlık suçu 1 ile 3 yıl arası ceza alan bir suçtur. Ancak hırsızın çalma şekline bağlı olarak ceza daha fazla artabiliyor. Sadece ağır ve acil bir ihtiyacı karşılama durumunda yapılan hırsızlıkla malın maddi değerinin düşük olduğu hırsızlıklarda ceza düşebilmekte.

Şimdi konumuzun asıl konusu vurmaya gelelim. Hırsızlıkla alakalı bir konu açıldığında ilk yapılan yorum hırsızı yatak odasına götür orada vur, ölse bile suç sayılmaz denir. Gerçek yaşanan bir olayda bu durum mahkemece resmileşmişti. Ancak bu her olayda aynısı olacak anlamına gelmemekte. Bir ev sahibi salonda öldürdüğü hırsız için ceza alırken başka bir ev sahibi yatak odasında öldürdüğü hırsız için herhangi bir ceza almamıştı. Bu hikayeye bağlı olarak ortaya atılan bu durum tamamen yanlış bilgidir. Olayın gidişatına göre mahkeme hukuk kuralları çerçevesinde değerlendirerek karar verir.

Yasalara göre evinize giren hırsızla bir mücadele içerisine girmek meşru müdafaa ancak tabi ki orantıyı doğru kurmak şartıyla. Sonuç ölü de olsa mahkeme bunu detaylandırarak değerlendiriyor. Yatak odasında uyku halinde gelen sesle karşınızda yabancı birini görüp anlık heyecanla çekmecede yer alan silahla hırsızı öldürmeniz suç sayılmayacaktır. Öncelikle planlı bir girişim değil olayın heyecanı ve şoku ile yapılan hareket sonucu yaşandığı için ceza verilmedi. Ancak diğer ev sahibi uykusundan uyanıp sesleri duyarak durumun farkında ve bilinçli bir şekilde hırsızı ev içinde bularak kaçarken vurması ve ölmesi mahkeme tarafından cinayet olarak karar verilmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst