Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

HSE KKD Güvenlik Ekipmanları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
HSE KKD Güvenlik Ekipmanları

Yazıya önce genel terimlerle başlayalım:

HSE Health Enviroment ve Safety yani Sağlık Çevre ve Güvenlik kelimelerinin kısaltılmış halidir.
KKD ise Türkçe bir kısaltma olup Kişisel Koruyucu Donanım anlamına gelmektedir.

Yapılan işin çeşidine göre farklılaşan ekipmanlar özellikle iş güvenliği yasasından sonra daha çok tanınmaya ve bilinmeye başladı. Birçok iş alanında hayat kurtaran, iş kazalarının neden olduğu bedensel travmaları azaltan bu ekipmanlar; iş mesai saatleri içinde hayatımızın vazgeçilmezi olmalıdır. Bu Güvenli Ekipmanları nelerdir bir bakalım. Kaynak maskesi; başa monte edilebilir olanları da mevcuttur eski usul tek elle tutup diğer elle kaynak yapılan çeşitleri de mevcuttur.

Kaynak yapılırken çıkan ışık göze ciddi ve kalıcı zararlar verir. Bu yüzden kaynak maskesi kullanılmadan kaynak yapılmamalıdır. Baret, açık alanlarda özellikle inşaat sektöründe çalışanların kullandığı metal veya plastikten yapılmış şapka. Oluşabilecek iş kazalarında yüksekten düşecek ağır bir cisim vs. başı korur. Tel örgü vizör takılı baret, yüzü korur. Gözlük gözü dışa koşullardan gelebilecek iş kazalarına karşı korur. Buğulanmaz olması esastır. Bu görüş mesafesinin her tür hava koşulunda net olmasını sağlar.

Güvenlik Ekipmanları önemi; kaza risklerinden korunmayı sağlar. Kaza riskini azaltacak kişisel koruyucu tedbirleri almamızı sağlar. Herhangi bir iş kazası çalışanlara bedensel zarar verdiği gibi aynı zamanda psikolojik olarak da zararlar verir. Güvenlik ekipmanlarının kullanılmaması iş yerine para zaman ve iş veriminde düşüş olarak yansır.

Genelde işçiler çalışanlar güvenlik ekipmanlarını kullandıklarında daha yavaş çalıştıklarını, uzuvlarını rahat kullanamadıklarını iddia ederler. Güvenlik ekipmanları mesai saatleri içinde düzenli olarak kullanılmalıdır. Kazanın ne zaman ve nasıl olacağını bilemeyiz. Hiç bir şey insan canından daha önemli değildir.

Elektrik kullanarak iş yapanlar yüksek kaza riski taşıyan işlerden birisini yaparlar. Elektrikçi eldiveni denilen ele uyumlu kolay kıvrılabilen plastikten yapılan izole eldivenler mutlaka çalışma sırasında can kaybını önlemek için elektrik işinde çalışanlar tarafından takılmalıdır. Elektriği yalıtan baş yüz göğüs koruma mutlaka kullanılmalıdır. Yüksek teknoloji ile üretildiği için hava aldırır bunalmadan saatlerce giyebilirsiniz. Bir başka yüksek kaza riski taşıyan sektörde itfaiyeciliktir. Yangın esnasında birçok tehlike atlatılır. Yanma riski, enkaz altında kalma riski vb gibi. Bu sektörde yanmaz kıyafetler, ışıklı baret, vizör takılı baret gibi güvenlik ekipmanları kişilerin hayatını korur.

Bir başka yüksek risk grubu da kimya sektörüdür. Kimyasallar deri veya solunum yolu ile vücuda alındığında vücutta tahribata neden olurlar. Bunlardan bazıları asit yanıkları, kimyasal maddelerin çıplak el ile tutulması, kullanılan cam malzemelerin kırılması sonucu oluşan kesikler vb. Bu riskleri azaltmak için gözlük eldiven maske gibi ekipmanlar mutlaka kullanılmalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst