Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

İnr Düşüren Pıhtılaşmayı Hızlandıran Yiyecekler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Hemoglobin kanımızda gezinen ve koagülasyona yardımcı olan bir proteindir. Koagülasyon pıhtılaşma demektir. Koagülasyonda asıl ölçülen pıhtılaşmanın ekstrensik yoludur. Koagülasyon hızımızın belirlenmesinde kullanılan yönteme de Protrombin Zamanı (PT) adı verilir. PT’nı belirli bir standarta sokmak için INR ( Uluslararası Normalleştirilmiş Oran) şeklinde formülleştirilmiştir.


Pıhtılaşma Neden Önemlidir ve Nerelerde Kullanılır


Protrombin zamanı cerrahi girişim öncesi, oral antikoagülan alımında, karaciğer fonksiyon değerlendirmesinde kullanılmaktadır. Risk grubundaki hastaların ameliyatında cerrahi işlemde problem yaşanmaması amacıyla bakılmalıdır. Kalp ritim bozukluğu, derin ven trombozu, kalp kapak değişimi (mekanik protez kalp), pulmoner embolisi, kroner trombozu olanlar ve diğer tromboembolik rahatsızlığı olan kimseler risk grubuna girmektedir. Bu kimselerde oluşacak durdurulamayan kanamalar çok ciddi sağlık sorunları doğurmaktadır ve bu kimselerin cerrahi işlem gerektirecek ameliyattan önce PT’nı ölçtürmeleri hayati öneme sahiptir.


INR Süreci


Bu işlem için öncelikle hastamızdan kan veya kan plazması alınması lazımdır. Alınan plazma reaktifte bulunan tromboplastinle birleştirirler. Farklı tromboplastinler kullanılabilir bunun sonuncunda da belirli bir PZ’nı ortaya çıkmamaktadır bundan dolayı Dünya Sağlık Örgütü (WHO)1977 yılında IRP (İnternational Reference Preparation) oluşturmuştur. 1983 yılında ise INR (İnternational Normalized Ratio) adı altında PZ ‘nını formülleştirilmiştir.


INR’deki Zorluklar


INR’de ortam değişkenleri, tekrarlanabilirliğin azlığı, farklı laboratuvarlar, farklı cihazlar, hesaplama hataları, ısı farklılığı, farklı tromboplastinler kullanılabileceğinden hala tam tamına etkili bir şablon ortaya çıkamamıştır. INR’de en önemli olan şey ısıdır. Isımız 1.2° den küçükse PZ ve PZ oranı genişleyeceğinden tekrarlanabilirlik artacaktır. En ideal ısı değerimiz1.0°’ dir.


INR Nelerden Etkilenir


Pıhtılaşma zamanını gösterdiği için pıhtılaşmayı etkileyen bütün maddelerden etkilenir. Heparin’in 1-5 saniye arası PZ’nı artırdığı bulunmuştur. Pıhtılaşma aldığımız besinlerden de tabiki de etkilenir. Fibrinojen gibi pıhtılaşmaya yardımcı moleküllerin oranı da çok önemlidir.


INR Düşüren Yiyecekler


INR’mizi düşürmek için pıhtılaşmamızın daha hızlı olması gerekir. Bunu sağlayan şeyde özellikle K vitamini içerikli besinlerdir çünkü pıhtılaşma sağlayan yollar (ekstrensek ) K vitamini bağımlıdır. K vitamini bulunan besinler: ıspanak, marul, brokoli, lahana, tere, roka, nane, bezelye, ısırgan, şalgam, soya, semizotu, kuşkonmaz, yulaf ve zeytinyağıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst