Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

İyi Bir SEO’ya Giden Yol Öncelikle Rakip İncelemesinden Geçer

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Siteniz için bir çalışma planı gerçekleştirdiyseniz hedeflediğiniz kategoriniz veya kelimeniz bellidir. Ama sizin hedeflerinize ortak birçok başka proje daha olacaktır. İşte bu siteler arasından çıkmak için SEO çalışması gerçekleştirilmesi gerekli. Ve iyi bir SEO planı için önce rakiplerinizi incelemeniz gerek. Mesela düğün elbiseleri kelimesinde çıkan diğer siteleri incelemeye almanız gerekli. Olumlu çalışmalarına göre kendinize oluşturacağınız çalışma planının yanı sıra belki olumsuz gördüğünüz yönlerini bularak onun üzerinden kendi çalışma planınızı güncelleyebilirsiniz.

Olayı biraz daha detaylandıralım. Hedef kelimenizde yer alan rakibiniz sizinle aynı alanda çalışma yapan bir site mi yoksa farklı alan ancak yine de sizinle aramalar armasına mı girmiş. Rakibiniz olmayı hangi çalışmalarla başarmış site hakkında araştırmalar yaparak çıkarmaya çalışın. Sosyal medya düzenini nasıl kullanmış ya da reklam çıkarak mı ilerlemiş gibi detayları not alarak kendinize yeni bir senaryo yaratmaya çalışın.

Bu kısımda araştırmayı biraz kendi yorumlamanızla gerçekleştirmeniz gerek. Mesela sitede o anahtar kelimeye alakalı birden fazla içerik yaratarak blog çalışması mı yapılmış yoksa tek sayfa üzerinden ilerleyerek mi başarı yakalanmış çıkarmanız gerek. Belki o tek sayfa çok az bir içerik olmasına rağmen farklı ek çalışmalarla öne çıkmaya başarmış ya da tam aksine özgün görsellerle tamamen özgün açıklamalarla ve Youtube ile sosyal medya desteğiyle gerçekleşmiş olabilir. Bu ve bunun gibi ufak detayları kendi yorumlamalarınızla sizin bulmanız gerekli.

Ahrefs gibi farklı birçok ek uygulamayla bu tür araştırmalarınızı detaylandırmanız mümkün. Direkt o sayfaya Google’dan hangi arama ile erişim sağlanmış gibi detayları ele alabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst