Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kaizen Nasıl Uygulanır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kaizen kavramı başlangıçta imalat hatalarını azaltmak için bir eylem planı olarak, sürekli iyileştirme zihniyeti yaratan imalat felsefesi olarak tasarlandı. Temel olarak bu felsefe gündelik hayattan üretime her alana uygulanabilir. Kaizen, organizasyondaki her çalışan tarafından benimsenecek bir eylem planı ve bir felsefe olarak ele alınmalıdır.


Kaizen her şeye ve herhangi bir projeye uygulanabilir. Ayrıca Scrum, Kanban ve Kadro gibi diğer yöntemlerle ve çerçevelerle birleştirilebilir. Metodolojiden bağımsız olarak, Kaizen başarıyla kullanılabilir ve yönetimden ve paydaşlardan katılım sağlamak gerçekten iyi bir metodoloji olabilir.


Ne Demek?


Kaizen, imalat sektöründe hataları azaltmak, verimliliği arttırmak ve çalışanların hesap verebilirliklerini teşvik etmek için geliştirilmiştir. Kaizen, “kai” ve “zen” olan iki Japonca kelimeden oluşan bir bileşiktir. Yalın metodoloji sayesinde Kaizen “sürekli gelişme” anlamına geldi.


Başlangıçta İkinci Dünya Savaşı sonrası Japon kalite çemberleri oluşturuldu ve temelde Toyota'da kusurları önlemeye ve kaliteyi artırmaya odaklanan işçi gruplarıydı. Kaizen konsepti o dönemde Japon endüstrisi tarafından kısmen Amerikan üretkenliği ve W. Edwards Deming gibi yönetim danışmanlarına yanıt olarak geliştirildi.


Kaizen Eylem Planı


Kaizen tutarlı ve verimli bir sürekli program olduğunda, gerçekten başarılıdır; kuruluşlara ve en önemlisi çalışanlara çalışmaları hakkında farklı düşünmek için bir eylem planı olarak uygulanabilir.


Onlara özellikle standartlaştırılmış bir şekilde çalışmalarını düşünmeyi ve değerlendirmeyi öğretecektir. Bu felsefenin tutarlı bir şekilde uygulanması şirketleri muazzam uzun vadeli ve sürdürülebilir değerlere yönlendirebilir.


Kaizen eylem planı, şirketin belirli bölümlerini her seviyedeki endüstri çalışanını kapsayacak şekilde geliştirmeye odaklanan etkinlikler düzenlemekle ilgilidir. Aşağıda eylem planı yol gösterici olabilir:


Kuruluş içindeki belirli alanları iyileştirmeye odaklanmış etkinlikler düzenleyin.


  1. Takım işbirliği ve katılımı.
  2. Çalışan özerkliği.
  3. Yüksek katılım kültürü oluşturmak.
  4. İyileştirme önerme ve uygulama akışı.
  5. Sürekli gelişme kavramı.

Kaizen Faaliyetleri


Kaizen, Plan, Yap, Kontrol Et ve Hareket Et kısaltması olan PUKÖ (Uluslararasında PDCA olarak geçer)


PDCA ne demek?


PDCA Plan Do Control Act şeklinde PUKÖ’nün ingilicesidir.


Kaizen PUKÖ olarak da bilinen bazı tipik olaylara sahiptir. PUKÖ Döngüsü, Shewhart veya Deming döngüsü olarak da bilinir. Plan, bir hipotez geliştirmeyi içerir. Yap veya Uygula bir deneme yapıyor. Kontrol sonuçları değerlendiriyor. Act, denemenizi hassaslaştırmak ve yeni bir döngü başlatmakla ilgilidir. Kaizen faaliyetleri şunlar olabilir:


Hedefler belirleyin ve gerekli belgeleri ve arka planı sağlayın.


Kuruluşun / ürünün mevcut durumunu gözden geçirin ve iyileştirmeler için bir plan geliştirin.


Tanımlanan iyileştirmeleri uygulayın.


Çalışmayanı düzeltmek için başka bir inceleme yapın.


Sonuçları ve bulguları rapor edin ve araştırılması gereken takip öğelerini belirleyin


Her Kaizen davranışının ve aracının bir parçası olan beş temel unsuru vardır. Kuruluşlarda Kaizen ilkesini uygularken, ekibin bu temel ilkeleri uyguladığından emin olunması gerekir:


Müşterinizi tanıyın


Bırakın süreç aksın


Gemba'ya (süreçleri geliştirmek ve atıkları azaltmak için tasarlanmış bir Japon sürekli iyileştirme konsepti) gidin.


İnsanları güçlendirin.


Şeffaf olun.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst