Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kampçılık için uygun alanları bulmak.

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba ruzgar.com ailesi. Bu yazımda kampçılık ve dağcılık gibi aktiviteleri yapmak için ideal alanları nasıl bulacağınız hakkında birkaç fikir vereceğim.Öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Bazı rotalarda aktivite yapmak için çeşitli kurumlara bilgi vermeniz gerekiyor. Yani özellikle tehlike arz eden dağlarda kampçılık yapacaksanız kesinlikle dikkatli olmanız lazım ve yanınızdaki ekipmanların sağlam olması ve ilgili kurumları haberlendirmeniz gereklidir. Geçtiğimiz aylarda dağ yürüyüşü için Uludağ'ı tercih eden 2 dağcımız gideceği rotayı haber vermedikleri için bulunamamıştı ve geç bulunduğu için donarak hayatını kaybetmişlerdi. Bu yüzden Uludağ, Kartalkaya gibi yerlerde özellikle de kış ayaklarında kampçılık yapacaksanız mutlaka haber vermeyi unutmayın. İlgili kurumlara haber vermeseniz bile yakınlarınıza gideceğiniz yerin konumlarını atarak kendinizi garantiye almış olursunuz.

Şimdi kampçılık yerlerini nasıl keşfedeceğiniz yerlere bakalım:

Öncelikle yaşadığınız şehrin yakınlarında kampçılık veya dağ yürüyüşleri yapacaksanız internet üzerinden bulunduğunuz ilçenin bağlı olduğu ilin ismini ve yanına da kampçılık alanları yazarak arama yapabilirsiniz ve alanlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Örneğin Alaşehir'de yaşıyorsanız arama motorlarına "Manisa Kampçılık Alanları" yazarak bilgi alabilirsiniz. Farklı bir alanda kampçılık yapmak için de aynı şekilde arama motorlarından faydalanabilirsiniz.

Gideceğiniz yere karar verdikten sonra ulaşım bilgilerini de detaylı olarak tespit etmeniz şarttır. Tespit edilen yere ulaşım nasıl yapılır, aracınız ile gidecekseniz aracınızı en yakın nereye bırakabilirsiniz, şehirden belediyenin sunmuş olduğu hizmetler var mıdır gibi soruların da cevaplarını aldıktan sonra artık yola koyulabilirsiniz. Tabi ki yanınıza alacağınız erzak için de araştırma yapmanız faydalı olacaktır. İsterseniz erzak olarak daha önceden hazırlamış olduğunuz malzemeleri götürebilirsiniz veya kampçılık alanından da temin edebilirsiniz. Ancak kampçılık alanının yakınlarında genellikle malzemeler 3 kat daha pahalıdır. Bunları da düşünmeniz sizin yararınıza olur.

En önemli unsuru da söylemeden unutmayalım. Kampçılık yapacağınız yerde ne zaman kamp yapacağınız çok önemlidir. Örneğin hava şartlarının ideal olduğu zamanlarda kamp yapmanız her zaman sizin için daha iyi olur. Zevkin işkenceye dönüşmemesi için bu şarttır.

Şimdilik vereceğim ve aklıma gelen bilgiler bu kadardır. Sizin de eklemek istediğiniz bilgiler varsa bu yazı altından bizlerle paylaşabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst