Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kapıya Gelen Yardım Toplayıcılara Dikkat!

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Zaman zaman kapı çalınır ve elinde bazı evraklarla, boynunda da bir yaka kartıyla bir bayan belirir kapıda hani. Birçoğumuzun başıma gelmiştir, gelmektedir bu. Kanserli çocuklar yararına, sara hastaları derneğine, lösemili çocuklar derneğine, engelliler derneğine gibi çeşitli örgütler adına valilikten izinli olduğunu beyan ederek parasal yardım talebine gelenleri, birçoğumuz geri çevirmiyoruz ve eli boş göndermiyoruz. Peki iyi mi yapıyoruz?


Aslında tamamen vicdan avcılığı olarak değerlendirilebilecek bu davranışın da bazı kuralları var. Valilikten izin almak bu işin tamamen yasal olduğunun da göstergesi değil. Konuyu 2 başlık altında incelemek gerekirse birincisi BAĞIŞ TOPLAMA FAALİYETİDİR. Bu dernekler, 27/12/1999 tarihli ve 23919 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin içeriğine uygun hareket ederek yetki belgesi aldırdıkları kişiler aracılığı veya internet sitesinde ilan ettikleri hesap numaraları üzerinden bağış toplayabilirler.


İkinci başlık ise kapı kapı gezerek YARDIM TOPLAMA FAALİYETİDİR. Bu faaliyet ise 5871 sayılı Yardım Toplama Kanunu’na göre yapılmalıdır. Kamu yararına uygun olarak, amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek veya destek olmak üzere gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergiler isteğe bağlı olmak şartıyla yardım toplayabilirler. Bu yardımları mutlaka Gelir İdaresi Başkanlığı rehberliğinde bastırdıkları bir makbuz karşılığında yapmalıdırlar. Ayrıca bu makbuzlarında üzerinde yardımın hangi amaçla toplandığının da yazılması bir zorunluluktur. Basımevleri tarafından bastırılan bu makbuzların ilgili makamlara bir örneğinin de gönderilmesi yine basımevinin sorumluluğunda bulunmaktadır.


Yardım toplama faaliyeti bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisinden, bir ilçenin sınırları içinde ise o ilçenin kaymakamından izin alınır. Yardım toplama için yetkili makamca verilen süre 1 yılı da geçemez. Yani, 2016 tarihli bir izin belgesini 2020 yılında gösteren bir yardım toplama görevlisi açıkça suç işliyor demektir. Bu konuya da dikkat edilmeli ve yardım toplayan kişilerin, yetkili makamca verilmiş fotoğraflı izin belgelerini mutlaka göstermeleri istenilmelidir.


Görüldüğü üzere yardım toplama faaliyeti öyle çok basit adımlar atılarak sahaya çıkılacak bir faaliyet değildir. Elbet ki insanoğlu yardımlaşmak ister, dayanışma ruhu içinde yaşar. Ama bu masum dürtünün kötüye kullanılmasına da ve haksız bir şekilde alakasız kişilerin eline geçip sebepsiz zenginleşmeye ortam yaratmasına da mani olmalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst