Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları
Aileye katılacak olan bir kardeş düşüncesi neredeyse her çocuk için zor bir durumdur. Sevginin kendisinden yeni gelene kayacağı düşünse, anne babasını paylaşma korkusu, dışlanma korkusu çocuklarda kardeş kıskançlığına neden olmaktadır. Bazı çocuklarda bu süreç kısa bir zaman içerisinde normale dönerken bazıları yetişkinlik döneminde bile bilinç altında bu kıskançlık duygusundan arınamaz. Bu nedenle bu kıskançlık duygusunun önüne erken zamanda geçilmeli hatta daha bebek dünyaya gelmeden kıskançlık duygusunun oluşmaması için gerekenler yapılmalıdır.
Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları;
- Öncelikle çocuğunuzun kardeşine nasıl davranacağı konusunda endişeleriniz olmasın. Çünkü çocuğunuz daima sizi örnek almaktadır ve siz endişelenecek olursanız çocuk bundan huzursuz olacak ve olağan dışı bir durum olduğu hissine kapılacaktır.
- Hastanede yatarken büyük çocuğunuzu ihmal etmeyip sık sık arayıp görüşün yada yanında yetişkin olarak kim var ise sizinle çocuğunuz arasında sık sık iletişim sağlamasını isteyin.
- Ziyaretinize gelen misafirleri çocuğunuzu kıskandıracak yada kardeşinden soğutacak cümleler kurmaması konusunda uyarın. " Yeni bebek geldi, artık senin pabucun dama atılacak", "artık annen en çok onu sevecek" gibi.
- Çocuğunuzun yanında yeni doğan bebeğinizin üzerine fazla düşüp aşırı ilgi göstermemeye dikkat edin.
- Çocuğunuzu yeni doğan bebeğinizden uzak tutmaya çalışmayın, ne kadar yakın olursa kardeşlik bağları o kadar artacak ve kıskançlığı o kadar azalacaktır.
- Siz hastanede yatarken sizi sağlıksız yada tıbbi malzemeler içerisinde görmek çocuğunuzun yeni doğan bebeğe karşı kıskançlığın yanı sıra kin gütmesine de neden olabilir. Bu nedenle toparlanmadan çocuğunuzun karşısına çıkmayın.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst