Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kedi kumu seçiminde neye dikkat edilmeli?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Kediler tuvalet ihtiyaçlarını nasıl alışırlarsa o şekilde devam ettirirler. Evinizin içerisinde bir kap da yer alan kuma tuvalet yapma eğitimini verdirmeyi başardıysanız asıl büyük sorunu ortadan kaldırmayı başarmışsınız demek. Kum seçiminde şimdi nasıl karar vereceğiniz hakkında iki farklı yorum yapalım.

Öncelik olarak normal kedi kumları en çok tercih edilen olmaktadır. Kumunun yanında küreğini de almanız halinde temizliği çok kolay olacaktır. Sadece dikkat etmeniz gereken günde bir defa mutlaka mümkünse daha fazla temizliğini yaparak kokuyu engellemek. Ki zaten temizlik dediğimiz yanından geçerken küreğiyle yapacağınız birkaç hareket olmakta.

Kedi kumu kedinin çişi ile top haline gelerek sertleşmektedir. Elek şeklinde olan küreğiyle bu pisliği kolayca almanız mümkün. Çişin değmediği kum temiz olarak kalırken tuvalet pisliğin olduğu yeri kolayca temizleyebileceksinizdir. Ben size bu tür kumları tavsiye ederim ancak bunun kötü yanı yaramaz bir kediniz varsa evinizin zaman zaman bazı yerlerinde kum görebilirsiniz. En kötüsü patisi arasında kalan kum taneleri toplayabilirsiniz.

Diğeri ise kristal silika kumlar. Bunlar da taneler halinde kum gibi ama kum olmayan bir çeşit. Çişi içine emmektedir. Kalite olarak daha iyi görülse de kuma göre tercih edip etmemek sizin elinizde. İkisinden de biraz alarak deneyip kararı kedinizin vermesine de bırakabilirsiniz.

Kedinize eğer temelden eğitim verecekseniz ilk söylediğim kedi kumunu kullanmanız daha kolay ve alıştırması daha basit olacaktır. Kristal silikaları kedinin benimsemesi bazen ters tepebiliyor. Ya da en azından benim gözlemlediğim kadarıyla bu şekilde.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst