Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kırtasiye Dükkanı Açma İş Fikri Karlı Mıdır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kırtasiye dükkanı açmak kolay gibi görünen ama kesinlikle zor olan iş kollarından biridir. Sermayem var yaparım diye düşünenlerin zor bela işletmeye çalıştıklarına şahit olduğumdan yazıyorum bunları. Ne var ki öğrenilmeyecek şeyler de değil aslında. Teknik olarak bakıldığında aslında her 100 müşteriden 5 müşteri daha önce adını bile duymadığınız ürünün olup olmadığını sormaktadır. Bunun dışında geriye kalan 95 müşteri sizin yakından bildiğiniz ürünleri almak için gelmiştir kırtasiyeye.


İnternet sitelerinin artması ve Çin'in rekabeti imkansız fiyatları sektöre 5 yıldır darbe vurmuştu fakat son zamanlarda Aliexpress gibi sitelerden ürün almanın zorlaşması ve getirilen ek gümrük kontrolleri vergiler, gümrük işlemleri insanları tekrar kırtasiyelere yönlendirdi.


Kırtasiyecilikte en büyük avantajın ürünü hemen teslim edilmesi olduğunu unutmayın. İnsanlar ürünü görerek dokunarak alır ve günlerce bekleyip kötü süprizleri karşılaşmaş. Tabi bunun dezavantajı stok maliyeti. Tavsiyemiz stok maliyetini az ürün alarak azaltmanız. Minimum stok miktarını iyi belirlemelisiniz. Müşterilerinize ondan kalmadı gelmedi bitti demeniz onu rahatsız edecektir. Malzeme bulunan başka kırtasiyeye yönlendirecektir.


Müşterilerinizin garip farklı ihtiyaçları ve soruları olacaktır. Elinizde o üründen yoksa sadece yok demeyin. Alternatif olarak kullanabilecekleri farklı ürünler önerin veya en azından nereden bulabileceklerini söyleyin.


Kırtasiye Dükkanı Açmak İçin En Uygun Dükkan Seçimi


Kırtasiyeler müşterilerine daha yakın olmak ister, ne var ki müşteriler de kırtasiyelere. Genel olarak kırtasiye malzemeleri okullarda ve ders işlenen kurumların yakınlarında olmalılardır. Bu yüzden dükkan seçerken bu detayı göz ardı etmeyin. Kırtasiye dükkanlarında çok malzeme olduğunu söylemiştik. Bu sizin gözünüzü korkutmasın. Bunun için harcayacağınız tutar çok yüksek paralar değildir.


Kırtasiye dükkanı açmak eğer yeri iyi seçilir ise çok kazandıran iş fikirlerinden birisi olabilir. Güler yüz ile karşılayacağınız müşterilerin sayısı her geçen gün artacak ve kısa zamanda yanınızda en az iki kişi çalıştıracaksınız. Bunu yapmak için tabi zamana ve sabra ihtiyacınız var.


Kırtasiye Dükkanı Çok Karlı Bir İş Midir?


Kırtasiye dükkanı açmadan önce bunu da incelemenizde fayda olacağını düşünmekteyim. İşe başlamadan önce bu bilgi de aklınızın bir kenarında olur ise daha verimli yol alacaksınız. Kırtasiye malzemelerin toptan alış fiyatları ile perakende satış fiyatları çok yüksek kar marjları bırakmaktadır. Mesela boya kalemlerinden örnek vermek gerekir ise alış fiyatınız ile satış fiyatınız arasında %100’lere yakın kar elde edebilirsiniz. Daha fazla kar etmek için daha pahalı fiyata satmak gibi bir düşünceniz olmamasında fayda var. Eğer bunu anlayan bir müşteri olursa daha sizin dükkanınıza gelmeyecektir.


Renkli kağıtlar, kalemler, ofis malzemeleri derken bir sürü malzeme arayan herkesin kırtasiyede bulmasını beklediği her üründen olması sizin avantajınız olacaktır. Bu iş biraz da nalbur dükkanı gibi düşünülebilir. Her üründen az da olsa olması gerekmektedir. Müşteri yok kelimesini hiçbir zaman sevmez bu yüzden her zaman ürün yelpazenizi genişleterek devam etmenizi önermekteyim.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst