Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kişilik Gelişmesinde Çevresel Faktörler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kişilik Gelişiminde Çevresel Faktörler


Kişilik gelişiminde çevre çok önemli bir rol oynar. Bebeklikten itibaren yaşadığımız çevre, o çevrenin kuralları, yaşayış biçimi, kültürü bizim karakterimize olumlu ya da olumsuz birçok etkilerde bulunacaktır. Günümüz ebeveynleri de çevrenin bu önemli etkisinin bilinciyle artık çocuklarını yetiştirirken çok daha özenli davranmaktadırlar. Örneğin sigara içen bir çevrede yaşayan bir çocuğun ileride de sigara içen bir genç hatta yetişkin olma ihtimali, hiç içmeyen bir çevrede yetişen çocuğa göre önemli oranda daha fazladır.


Karakter gelişiminin 0 - 6 yaş aralığında, anne babalar ve çocuğun eğitiminde görevli her bir bireyin çok özenli ve dikkatli davranması şarttır.


Çocuğun çevreden gelecek olumlu olumsuz her çeşit uyarana daha açık olduğu ve beyinlerindeki nöron bağlantılarını yaptıkları bu dönemde, karşılaştıkları olumlu yönlendiriciler, gelecek hayatlarındaki karakterlerinin şekillenmesinde rol oynayacaktır. Aksi şekilde çocuğun bu dönemde çevresinden göreceği şiddet, taciz gibi olumsuz uyaranlar da muhtemelen sorunlu, psikolojik problemleri olan bireylerin yetişip toplumda deformasyona neden olmasına neden olmaktadır. Çocuk eğitiminde özen şarttır, önemlidir.
 

Benzer İçerikler

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst