Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
İnsanlar konut almanın heyecanı sırasında çok büyük hatalar yapabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken çok önemli detaylar var.
Öncelikle vaatlere inanmayın ve tapu olmadan kesinlikle ödeme gerçekleştirmeyin. İskan yoksa dahi kat ittifiakı tapusu olarak satın alma gerçekleştirebilirsin. Yok kardeş inşaat bitti zaten tapu 3 aya hazır tarzı konuşmalardan uzak durun. Almaya niyetlendin zaten, o değilse başka bir yer belki çok daha güzel ve iyi fiyata bulacaksınız.
İskan olmaması da sorun aslında ama almanıza engel bir durum değil. Tapunuz olduktan sonra ve ev inşaatı sona erdiyse iskanı eni sonunda en kötü senaryo kendiniz biraz ödemeyle halledebilirsiniz. Ama mümkünse hiç bu risklere dahi girmeyin. Hal olana kadar evin içinde de olsanız devamlı bir huzursuzluk yaşayacaksınız.
Hiç bir müteahhit babanızın oğlu değil ve babanızın oğlu da olsa kendinizi her zaman garantiyi alacak şekilde ilerleyin. Geçtiğimiz 2019 yılında doların anlık olarak birden fırlaması sonucu sayısız inşaat durdu ve hala birçoğu devam etmeyerek inşaat halinde oradan sözleşmeyle ev alanları mağdur etmiş durumda. Bu durumlar kirada olsa geçirdiğiniz hayatı ev sahibi olmak adına bitirir. O yüzden sakin ve garantici adımlar atın.
Mesela en son aşama sırasında tapu da devlet tarafından güvenlik sistemini kullanın. Yeni çıkan bir uygulama ama anladığım kadarıyla alacağınız zaman devlete bir harç yatırıyorsunuz. Sonra devlet diyor ki paranıda bana yatır eğer tapuyu üstüne alırsan karşı tarafa ben parayı gönderirim diyor. Bu parayı alıp kaçma gibi sorunları ortadan kaldırmakta. Her şey devletin kontrolünde gerçekleşmiş oluyor.
 

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
2 arkadaşım da fırsat daire diye dünyanın parasını ödedikleri daireleri müteahhitin batması nedeniyle ne paralarını ne de dairelerini geri alabildiler.

Bir arkadaşım da sözleşme yapmış. Ev şu zamana kadar bitmezse kira ödenecektir diye. Evini aylarca geç aldı ama mütahit şirketi iflas gösterdi ve çocukları yeni inşaat şirketi kurdu. Muhtemelen dava yıllarca sürecek ve bir şey alamayacak.

Ben hiç riske giremedim. Evini teslim alanlar da var fakat bu kadar pahalı bir şey için riske girilir mi emin değilim.

Hatta kat mülkiyetine bile bakıyorum. Bazen öyle durumlar oluyor ki borç ödenmemiş oluyor veya bina usulüne göre yapılmamış olıyor. Hatta ev ararken çatısı yıkılan bir bina gördüm. Yüksek yapmışlar.

Kat mülkiyetine bile dikkat edin derim. Pişman olmayın.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst