Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Köpeğimin bit ve piresini nasıl temizlerim?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Minik hatta baya minik olan en büyük baş belası bitler olmakta. Bitlenme veya pirelenme için köpeklerimizin vücudu tamamen uygun ortama sahiplerdir. Gerek sıcaklık gerek nem oranı onlar için tam konforlu bir ev ortamı demek. Ama tabi ki bu pireler ve bitler hastalıklı başka köpeklerde bulaşır.

Köpeğinizin başka hastalıklı bir canlıyla yakınlaşması sırasında milisaniyeler içerisinde vücudunu onlara ev olarak açması mümkün. İlk başta fark edemeyeceğiniz bu durumu köpeğinizin aşırı kaşınması sonucu anlayabilirsiniz. O minik düşmanların ısırığı köpeğinizin çok aşırı kaşınmasına neden olur. Bu aşırı kaşınma sonucun tüy dökülmesi artabilir ve deride enfeksiyon meydana gelebilir. Bu yüzden erken müdahale ile dostunuzun canının acımasını azaltabilirsiniz. Köpeğinizde pire yada bit olduğu konusunda eminseniz yapabileceğiniz basit ama çözüm odaklı bazı yöntemler mevcut.

Kimyasal Yöntemlerle En Hızlı Şekilde Pire ve Bitten Kurtulma

Doğal yöntemleri seven biri olsanız dahi en hızlı şekilde hem dostunuzu hem kendinizi bu pirelerden kurtarmak istiyorsanız farklı ilaç kullanımlarıyla bunu başarmanız mümkün. İlk olarak hap şeklinde olan ilaçlar bile mevcut. Köpeğinize vereceğiniz bu hap ile vücudundaki pire ve bitlerin neredeyse hepsinden kurtulmanız mümkün. Ancak sonrasında pire ve bitlerden kurtulmak için üretilen şampuanlarla da iyi bir şekilde banyo yaptırmanız gerekli. Bu onun vücudunda yer alan düşmanları temizleyecektir. En arkası bölgelerinde damla ve toz gibi farklı ilaçlar da mevcut. Bunlar bir petshopdan temin etmeniz mümkün. Düzgün bir sıralamayla doğru uygulama sonucu dostunuzun canın acımasını kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Bit ve Pireden Kurtulma

Burada zor olan kısım bitkisel şampuanlarla temizlik sırasında köpeğinizi suyu seviyor olması gerekli. Ve aynı zamanda 30 dakikaya yakın bir süre köpeğinizin tamamen su altında kalması gerektiğinde. Sağlam bir şampuan masajıyla yarım saat boyunca dostunuz ile sulu bir vakit geçireceksiniz yani. Kimyasal denen yöntemler sandığınız kadar kötü değil. Bence daha hızlı çözüm olarak başvurabilirsiniz.

Köpeğinizden Sonra Evde Pire ve Bit Temizliği

Veterinere başvurarak pire ve bit konusunda bir çözüm noktasına eriştiniz ve dostunuzu bu dertten kurtarmayı başardınız diyelim. En büyük sorun tekrarlanmaması. Bu yüzden belirli aralıkla bit şampuanı ile temizliğini yapmanın yanı sıra bit ve pire savar tarzı tasma da kullanabilirsiniz. Ama her şeyden önce dostunuzun bulunduğu yerde temizlik alarmı ilan etmeniz gerekli. Nevresim ve çarşaf olarak ne kadar çamaşır varsa sıcak su ile yıkarak temizliğini yapın. Daha sonrasında elektrikli süpürgeyle evinizin her köşesinde çok detay bir temizlik yaparak makine torbasını temizlik bittikten sonra evinizden uzak bir çöp kutusuna atmanız gerek. Tüm bu temizliğe rağmen eğer ki pire ve bitlerden kurtulamadığınızı düşünüyorsanız bir ilaçlama firmasıyla anlaşmakta fayda olacaktır.

Her şey bitti. Köpeğiniz de evinizde artık bit ve pirelerden arındı diyelim. Bundan sonrasına daha dikkatli olarak köpeğinizin dışarda gerekli önlemlerini almanız gerekli. Siz eviniz ve köpeğiniz konusunda en detay temizliğe dikkat ediyor olsanız da farklı hayvanlardan saniyeler içerisinde bu bit ve pireyi alması sonrasında eve bulaştırması mümkün.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst