Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kripto Para nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
analytics-3088958_1920.jpg
Kripto Para Nedir?
Son birkaç yıldır kripto para neredeyse herkesin gündeminde yer alıyor. Yaklaşık olarak 10 yıl önce hayatımızın bir parçası haline gelen bu para birimleri, uzunca bir süre gözlerden ırak bir şekilde gelişim sürecinde olsa da son zamanlarda devletlerin ve hatta büyük bankaların bile odak noktası halini almış durumda.

Teknoloji ile araları pek iyi olmayan ve konuya tam olarak hakim olamayıp akıllarında soru işareti kalan kişilere kripto paralar hakkında bilgi vermek amacıyla bu yazıyı hazırlıyorum. Böylece yatırım konusunda bilgi sahibi olmadan bir işe girişmeyen girişimcilere en azından başlangıç için birkaç bilgi vermiş olacağım.

Kripto Para Nedir?
Kripto paralara değinmeden önce kriptoloji terimine aşina olmamız gerekiyor. Peki, bu kriptoloji nedir? Kriptoloji, kısaca şifreleme bilimi olarak adlandırılabilir. İstenilen herhangi bir veri kriptoloji ile belli bir sistemde şifrelenerek güvenli bir ortam üzerinden alıcıya iletilebilmektedir. Tabi şifrelenerek gönderilen verilerin aynı zamanda alıcı tarafından şifrelerinin çözümlenmesi aşaması da mevcuttur. Kriptoloji bilimine aşina olduğumuza göre kripto paraları ele almaya devam edebiliriz.

Kripto para, güvenlik sistemi olarak kriptoloji bilimini esas alan, matematik temelinde şifrelenerek oluşturulmuş teknolojinin son harikalarından sayılabilecek para birimleridir. Aslına bakarsanız banka veya kredi kartlarımız ile veya internet bankacılığı ile yıllardır bu para birimlerini zaten kullanıyorduk. Sonuçta kredi kartı limitlerimiz veya internet bankacılığı bakiyemiz sadece sistem üzerinde bulunan sayılardan oluşmuyor mu? Sonuç olarak herhangi bir şekilde fiziksel olarak bir para harcanmıyor veya sanal olarak paralar aktarılıyordu. Bu yüzden bunlarda aslında kripto para olarak adlandırılabilir. Son yılların popüler kripto para birimleri olan Bitcoin, Etherium vb. para birimlerinin popüler olarak bu kadar gündem yaratmasındaki sebep ise, merkeziyetçi bir yapıya sahip olmamaları. Yani bu para birimleri herhangi bir şekilde bir merkeze sahip değil ve yöneticileri bulunmuyor.

Kripto paraların nasıl ortaya çıktığı hakkında detaylı bir bilgiye maalesef sahip değiliz. Bu akımın öncü para birimi olan Bitcoin’in kurucusu olarak neredeyse tüm kaynaklar “Satoshi Nakamoto” ismini işaret ediyor. Ancak bu isim bizi gerçek bir kişi veya kuruma yönlendirmiyor. Bu konuda internet üzerinde birçok söylenti ve tartışma mevcut. Ancak dediğimiz gibi hiçbir kaynak kesin bir sonuca ulaşamadığından bende maalesef bu konuda detay veremiyorum.

Kripto paralar konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi ise nasıl üretildikleri oluyor. Bu para birimlerinin yönetimlerinin bir merkeze veya hükümete bağlı olmadıklarını, tamamen kullanıcılar tarafından yönetildiklerini daha önce belirtmiştik. Bu yüzden bu paraların değerini de tamamen kullanıcılar belirliyor diyebiliriz. Şuanda piyasada bulunan birçok kripto para biriminin bir üretim sınırı bulunmakta. Yani belli bir sayıya ulaşıldığı zamanda bu para biriminde üretim yapılamayacak ve daha küçük parçalara bölünecek. Böylece para birimine olan rağbet artacak ve değeri de git gide artacaktır. Kripto paraların üretiminin ise tamamen madencilik odaklı olduğunu söyleyebiliriz. Gerekli donanımsal gücü olan herkes bu matematiksel şifreleri kırarak kripto para elde edebiliyor. Elde edilen kripto paralar ise tamamen donanımsal gücünüz ve çalışma sürenize bağlı oluyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst