Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Limon Üretimi Yaparak Para Kazanmak

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Limon bu kadar hayatımıza yerleşmiş iken limon üretimi ile kazanma zamanı gelmiştir. Limon fiyatları hep yükselir ama düşüş çok nadir olur. Bunun nedeni sizce ne olabilir. Dünya üzerinde az olan her şey değerlidir. Mesela altın, sizce altın neden değerli hiç düşündünüz mü? Altın madenden çıkarılması zor olan bir elementtir. Aynı zamanda her ocakta da altın çıkmaz. Az bulunduğundan değerlidir. Gök taşlarının neden bu kadar değerli olacağını düşündüğümüz de de aynı mantık yatar altında. Bunu çoğaltabiliriz ama işin pratiği ”ne kadar az o kadar değerli” ”ne kadar çok o kadar değersiz ” temelidir.


Armut bahçeleri, elma bahçeleri, üzüm bahçeleri, zeytin bahçeleri, portakal bahçeleri gördüm. Lakin çok az sayıda limon bağı veya bahçesine rastladım. Özel olarak aramama rağmen çok nadir rast geldim. İşte o zaman anladım ki limon bu yüzden pahalı. Çünkü limon üretimi yapan çok az sayıda insan var.


Limon Üretimi Bahçesi İle Kazanma Zamanı


Limon üretimi konusunda sizlere bildiğim kadarıyla bu işin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım. Eğer şehir hayatından bıktınız ise köye gidip hayvancılık yapacağım diye düşünüyorsanız bu planı da düşünmenizde fayda var. Öncelikle limon nasıl yetiştirilir ve limon hangi iklimi sever konularını açalım.


Limon Hangi İklimde Yetişir


Limon ne çok sıcak bir iklimi sever ne de çok soğuk. 0 derecelerin altına düşmeyen bir hava şartlarında limon yetiştirilebilir. Sıfır derecenin altına düşse de -8 dereceye kadar dayanıklıdır. Bu yüzden yurdumuzun iç ve doğu kesimlerine uyum sağlayamaz. Bunun yanında Karadeniz limon için uygun bir hava koşulu değildir. Limon ağaçları genelde ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilir.


Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir


Limon ağacı yetiştirmek ve bunun meyvesini elde etmek biraz zaman isteyen iştir. Çoğu zaman fidelemeden sonra 6 – 7 yıl geçmesi lazımdır meyve vermesi için. Uzun bir süredir bu lakin 7 sene sonra artık her sene düzenli şekilde meyve vermeye başladığında beklenildiğine değeceğini düşünüyorum. Limon meyvesinin oluşmadan önceki çiçek açma dönemi ise, insanın içini huzur ile kaplayan bir kokuyla bürür etrafını. Sırf bu yüzden limon ağacı üreten insanlar tanıdım.


Memleketinize döndünüz ya da zaten köyünüzde iseniz limon üretimi işine başlayın bence şimdiden. Muğla, İzmir, Aydın gibi yerlerde köyünüz var ise çok şanslısınız demektir. Eğer hayvancılık yapacağım gibi bir düşünceniz var ise bunun yanında yapılacak en güzel işlerden birisidir. Tek başına da yapılacak bir iştir lakin 7 yıl limonu beklemek zor olabilir. Hem diğer işlerinizi koştururken hem de limon ağacınız yetişsin bahçeniz de tarlanızda.


Şu anda limon fiyatları kg olarak 8 - 10 TL bareminde. Eğer tüccarlar da işin içinde ise tarladan limonun alış fiyatı 3 - 4 TL olması makul olabilir. Hangi meyve 3 - 4 TL arasında toptan şekilde satılabiliyor günümüzde.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst