Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Linux Tarihi

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Linux, açık kaynak kodlu, özgürlüğün sembolü ve bir çok sürümü ücretsiz olan bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux Linus TORVALDS tarafından 1991 yılında geliştirilmeye başlanmıştır.

Devam etmeden önce biraz daha geriye gitmek gerekiyor. Önce UNIX ile başlayalım:

UNIX Nedir: Uniplexed Information and Computing System (Birleştirilmiş Bilgi ve Bilgisayar Sistemi) kelimelerinin kısaltılmış halidir.

UNIX: Unix işletim sistemi 1969 yılında AT&T Bell Laboratuvarları'nda ABD de Ken Thompson, Dennis Ritchie, Brian Kernighan, Douglas McIlroy, Michael Lesk ve Joe Ossanna tarafından yazılmıştır. Unix ilk olarak 1971'de yayınlandı ve basit bir dille yazılmıştı. Sonra 1973'te Dennis Ritche UNIX'i C diliyle tekrar yazdı. Böylece tüm dünyaya hızla yayıldı.

GNU logosu.png
GNU Nedir: GNU özgür ücretsiz bir işletim sistemidir. GNU'nun açılımı biraz ilginç "GNU's Not Unix" yani GNU Unix değildir demektir. Bu yüzden önce UNIX'i anlattık. GNU Logosu boynuzlu bir öküzdür Keçi olduğunu iddia edenler de var. Logo burada artık siz karar verin :)

GNU:Bir işletim sistemidir. Bu ismi almasındaki sebep de tasarımının Unix'e benzerken kendisinin özgür yazılım olması ve herhangi bir UNIX kodunu içermemesidir.
yılında yayınlandı. Günümüz itibarıyla hâlâ tamamlanmış bir GNU sistemi yayınlanmamıştır. Resmi çekirdeği GNU Hurd'dür ancak Hurd henüz bitmemiştir zira geliştirilmesi aşamasında bazı lisans sorunları yaşanmış ve yapısal değişikliğe gidilmiştir. Linux'un da devreye girmesiyle birçok GNU kullanıcısı Linux çekirdeğine geçiş yapmış böylece Linux, Hurd'ün yerini doldurmuştur.

Linux çekirdeğini kullanan kullanıcılar sistemlerini genel olarak "Linux" demektedir ancak GNU Projesi "Linux" yerine "GNU/Linux" denmesini önerir. Çünkü Linux, bünyeside GNU araçlarını barındırmaktadır. Bu konudaki tartışma uzun süredir devam etmektedir.

Birçok GNU yazılımları diğer işletim sistemlerinde de kullanılmıştır Örneğin Windows, BSD, Solaris ve hatta Mac OS gibi.

Artık Linux'e geri dönebiliriz:

Linus Torvalds tarafından temelleri atılan Linux, UNIX olmayıp bir UNIX türevidir. UNIX'ten ilham alan, bir grup bağımsız yazılımcı tarafından geliştirilen bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux Unix'e benzese de kod ortaklığı yoktur.

Linux sistemi ekip olarak geliştirilmektedir. Denenen her sürüm anında yayınlanır ve tüm dünyadaki Linux kullanıcıları son sürümü deneyebilir veya geliştirebilir.
Linux'un gelişmiş bir donanım kütüphanesi vardır. Bilgisayarlarda, sunucularda, sanallaştırma sistemlerinde ve hatta mobil platformlarda kullanılabilmektedir.

Süper bilgisayarların %90'unda Linux işletim sistemi kullanılmaktadır.
Web dünyasının, internet dünyasının yani sunucuların (serverlerin) %70'i Linux'dur. Kalan %30'u Windos Server ve diğerleridir.
Masaüstü olaraksa Linux kullananların oranı %2,5 civarlarındadır. (Mac OS oranı %9)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst