Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Localhostta Site Kurulumu İçin Wamp Server Kurulumu

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Eğer öğrenmeye yeni başlıyor ya da bu konuda bir çalışma içerisindeyseniz localhost ilk olarak kullanım alanınız olmalı. Birçok profesyonel de çalışmalarını öncelikle Localhost üzerinde gerçekleştirip daha sonrasında online ortama aktarmakta.

Localhost kurulumu sonrasında Wordpress, Opencart olmak üzere içerik yönetim sistemi olarak yani tüm CMS platformların kurulumunu gerçekleştirerek çalışma yapabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olan yazılım Wamp Server olmakta. Ücretsiz olarak kendi sitesinden indirip kolay bir şekilde kurarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google üzerinden Wamp Server yazarak resmi sitesine ulaşıp indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık 600 mb civarı olan indirme dosyası sonrasında basit kurulumu gerçekleştirin. Sırasıyla kurulumda çıkacakları kısaca sizlere anlatalım.

İndirme işlemi sonrası çift tıklamayla kurulumu başlatın.

İlk olarak dil seçimini gerçekleştirin. Kurulum sonrası Türkçe dil desteğini bulunduğundan sorun yaşamayacaksınız.

Karşınıza çıkan standart lisans sözleşmesini kabul ederek devam edelim.

Ardından gene standart bilgilendirme ekranı gelecektir. Buna da ileri diyerek devam ediyoruz.

Sonraki ekranda kurulum yapılacak dizini seçmenizi istiyor. Standart olarak direkt C diskinde wamp64 klasörü açarak kurulum yapılmakta. Siz isterseniz bu dizini değiştirebilirsiniz. Ancak değişiklik yapmadan direkt ileri diyebilirsiniz.

Kurulum işlemi bundan sonra başlamış olacaktır. Çok fazla sürmeden tamamlanacak olan bu süreçten sonra gene bazı sorular ekrana gelecek.

İnternet Explorer mi yoksa farklı tarayıcı mı kullanacaksınız diye bir soru ekranı gelecek. Burada da kendinize göre giriş yaparak devam ediniz.

Sonraki ekran size düzenleme olarak notepad mi yoksa bilgisayarınızda kurulu farklı yazılım kullanacaksınız diye soruyor. Burayı da cevaplandırarak devam edelim.

Artık kurulumunuz tamamlandı. Finish diyerek artık işleme başlayabilirsiniz.

Wordpress kurulumu da olmak üzere artık birçok sistemi ve php yazılımların gerekli test ile incelemelerini bu local üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kurulum aşamasındaki dizini değiştirmediyseniz program C diskinde wamp64 klasöründe kuruludur. Klasörü açtığında karşınızda bazı dosyalar gelecek. Sizin çalışma yapacağınız asıl alan www dizini olmakta. Bu klasörü de açtığınızda ilk olarak yüklü dosyalar bulunmakta. İsterseniz bunları silerek direkt işleme başlayabilirsiniz. Ya da tanıtım ve kısa eğitim niteliğinde bu bilgileri incelemeniz daha yararlı olacaktır. www dosyası içerisini temizleyip wordpress gibi yada php dosyalarınızı çalıştırmanız mümkün.

Dosyalarınızı tarayıcı da görüntülemek için localhost yazmanız yeterli. Site dizinine localhost yazıp giriş yaparak www içerisinde ki verileri göreceksinizdir. İlk kurulumda Wamp Server tarafından yüklü olan bilgileri görülecek.

Tarayıcıda localhost yazmanıza rağmen hata ekranı alıyorsanız sakin olun. Windows arama tuşuna basarak Wamp Server kısayolunu bulun ve çalıştırın. Sağ tarafta kırımızı olarak açılan ekran önce sarı sonra yeşil olacaktır. Yeşil renk olduğunda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Localhost yazdığında sorunsuz ekranda veri görüyorsanız artık işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Phpmyadmin ekranınıda localhost/phpmyadmin üzerinden erişim sağlamanız mümkün.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst