Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Lokal SEO nedir ve Yerel SEO ile Alakalı Bilmeniz Gerekenler

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Yerel SEO yani diğer anlamı Lokal SEO olan bu çalışma işletmelerin mulaka dikkat etmesi gereken bir konu olmakta. İşletmenizin yer aldığı lokal de öne çıkması internet kullanıcıların her şeyi direkt mobilde araması nedeniyle oldukça önemli. Direkt bir örnekle başlayacak olursak eşimde sosyal medyada sık sık gördüğümüz Beyran denen yemeği bir Adanalı olarak tatmak istedik ancak bizim şehrimize özel bir yemek olmadığı her yerde bulmak oldukça zor. Direkt Google araması sonrasında Google haritalar tarafından yapılan öneriye bağlı olarak konumuza en yakın Beyran yemeği bulunan restoranı bularak gitme fırsatı yakaladık. Tabi ki gitmeden öne gene Google aracılığıyla restoran hakkında yapılan yorumları özellikle aradığım yemek Beyran hakkındaki yorumları okuyarak tercih sağladık. Bu benim kendi deneyimim ama günler sayısız insan bu şekilde direkt internet aramalarıyla sonuç almaya çalışmakta. Yani ufak bir pilavcı dahi olsanız ya da kolye zaten bir butik veya parfüm satan esnafsanız dahi yerel SEO’ya ihtiyacınız var.

Verdiğimiz örnekten anlayacağınız gibi Yerel SEO internet kullanıcıların aramalarına konum odaklı sonuç vermesidir. Tabi SEO demek sadece Google değil diğer arama motorları içinde demek ancak kullanıcıların neredeyse yüzde 85’ine sahip olan Google önceliği almayı başarmakta. Sonrasında yüzde 15 civarıyla Yandex bu öneme sahip.

Her şeyden önce işletmenizi yansıtan basitte olsa bir siteyi mutlaka edinin. Bu işin artık ben küçük esnafım gerek yok durumu kalmamakta. Tam aksine küçük esnaf olarak ufak harcamalar büyük kazançlar sağlayacağınız yatırımlardan kaçınmayın. Hatta sıkı bir araştırmayla neredeyse hiçbir ücret vermeden dahi internette bir yer edinebilirsiniz. Büyük işletmeler bu konuda ciddi yatırımlar yapıyorken sizler nasıl hiçbir ücret ödemeden lider olabilirsiniz diye sorguluyor olabilirsiniz ama emin olun gerçek azimle bu mümkün.

Ufak bir ücret yatırımıyla mı bu işi yapacaksınız yoksa parasız ve sıkı araştırmayla mı yapacağım ya da ciddi bir yatırım yaparım bu alana mı diyorsunuz karar vermeniz gerekli.

Be Yerel SEO ile alakalı daha detaylı bir yazıyı daha sonra tekrar paylaşmayı düşünüyorum ancak tamamen ücretsiz olarak internette yer almak isteyen kullanıcılara çok hızlı ve basit bir tavsiye vermek istiyorum. Öncelikle tek yapmanız gereken bir Gmail hesabı açmanız. Sonrasında Google Haritalar da iş yerini konumuzun eklemesini gerçekleştirin. Google eklediğini konuma bağlı size ücretsiz site temini sağlıyor ve tüm düzenlemeleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Bununla alakalı da ayrı detay bir yazı paylaşacağım ancak bu işlemleri yaparken tek dikkat etmeniz gereken gerçek ve işletmenizi en doğru şekilde yansıtan bilgiler girmek. Sonrası işte SEO’nun devreye girmesiyle başlıyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst