Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Madde bağımlılığından kurtulmanın yolları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Madde Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Bir birey için bağımlı olmak sağlık açısından çok kötü bir durumdur. Bu duruma bizi iten pek çok neden olabilir. Fakat bu nedenler her ne olursa olsun maddeye bağlanmakla çözüm bulmaz. Kişi hayatının geri kalanı için hata hayatının geri kalanını daha güzel geçirmesi için bu bağımlılıktan kurtulması gerekir. Maddenin kişinin vücudundan alınması durumunda vücut titreme, sıcaklık ve halsizlikle karşı karşıya kalır bu da kişi için çok zor ataklara neden olur.
Peki, madde bağımlısı bir kişi nasıl bu bağımlılıktan kurtulabilir. İlk önce bu kişi anne ve babasının yanı ailesinin desteğine muhtaç olduğundan aile her zaman onun yanında olmalıdır ve bunu bağımlılık yaşayan kişiye hissettirmelidir.
Madde bağımlısı olan kişinin yaşı, maddeyi ne kadar dozda kullandığı ve ne kadar süredir kullandığı bilinmelidir. Bu kişinin tedavi süreci boyunca ona yardımcı olacaktır.
Ayrıca madde bağımlısı olan kişi maddenin etkisinden kurtulmak için sık sık temiz hava ortamında yer almalıdır. Arkadaş çevresiyle zaman geçirmeli kendini iyi hissetmesi adına birkaç aktivitede bulunması kişi için maddeyi unutmak adına daha yardımcı olacaktır.
Bağımlılık yaşayan kişi eğer çok kötü bir durumda ise kesinlikle bir kliniğe yatmalıdır. Bu onun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacağı gibi kontrol altında olması ile kişi daha çok gözlenmiş olacağından bağımlılık sürecinin çabuk iyileşmesi adına daha çok yardımcı olacaktır.
Bazen kişiyi madde kullanımına iten nedenlerden biri ise kendini kanıtlama düşüncesidir. Bunun için kişiye karşı yetişkin bir birey olduğunu hissettirmek onun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.
İşi bu süreci kendisi atlatmak zorunda olacağından bu süreç kişiye zorla yaptırılmamalıdır. Kişinin kendi isteği ile gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst