Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Mikroişlemci Nedir?

Elektronik dünyasında öne gelen kaynaklardan bir tanesidir. Elektronik devre tarihinde de çok sık kullanılan ve çoğu teknolojik durumlarda hayat kolaylaştıran bir devre elamanıdır. Yapısında CPU input/output ve bellek bulunduran devrelere mikroişlemci denir.


Elektronik devrelerin beyni olarak sayılmaktadır. Bulundukları yapıların, sistemlerin kontrolünü sağlamaktadır. Mikroişlemci denildiğinde akla gelen CPU dur. CPU mikro işlemcilerin beynidir. Veri akışları veri işlemeleri bu birim üzerinden gerçekleşmektedir. Veri işlemeleri ise CPU içerisinde bulunan özel kanallardan ALU birimi üzerinden uygulanmaktadır. Sayısal ve lojik işlemler yapılmaktadır. Tüm dijital ve elektronik işlemlerinin (sayısal işlemler), CPU birimlerinin en temel işlevi sayılmaktadır.


CPU’lar içerisinde çok sayıda işlevsel birimler barındırmaktadır. İçerisinde 8-16-32-64 bitlik register denilen birimleri barındırmaktadır. Register’lar ise bilgilerin geçici bir süre zarfında depolanmasını sağlamaktadır. Mikroişlemci içerisinde büyük rol oynayan CPU’lar mikroişlemcinin hafızasındaki bilgileri programları bulmasında ve çağırmasında onları kullanmasında önemli görev sağlar.


Mikroişlemcinin Çalışma Sistemi Nasıl İşlemektedir?


Mikroişlemci içerisin de bilindiği üzere karışık devre sistemleri mevcuttur. Bu sistemlerin çalışma prensipleri ile birlikte bir bütünlük oluşturulmaktadır. Hepsi birlikte birleşince ortaya asıl amaç çıkmaktadır.


Mikroişlemci çalışma süreci ise mikroişlemciye atılan veriler ilk başta hafıza bölümüne gelmektedir ve bu alanda depolanır. Bu alana ise CPU’ların direk erişimi mevcuttur. Bellek kısmında iki adet hafıza birimi mevcuttur bunlar ise RAM VE ROM birimleridir. RAM birimi geçici hafıza birimi olarak anılmaktadır. Belirli bir süre sonunda içindeki veriler mikroişlemci kapandığı an da komple silinmektedir. ROM denilen hafıza birimi ise kalıcı hafıza birimi olarak anılmaktadır. Sistemin kapanmasından etkilenmemektedir içinde bulunan veriler kalıcı olarak saklanmaktadır.


Mikroişlemcide Veri Akış Aktarılması Nasıl Olmaktadır?


Mikro işlemci içerisindeki CPU’lar üzerinden gerçekleşen veri aktarım olayının gerçekleşmesinde bazı teknik durumlar ve yollar bulunmaktadır. Bu veri akışını sağlamakta olan CPU biriminin içinde barındırdığı. 3 çeşit BUS(Veri yolu) bulunmaktadır. Bu birimler üzerinden yapılmaktadır. Bunlar Adress BUS, Data BUS, Control BUS olarak adlandırılmaktadır.


Adress BUS, verinin okunacağı ve verinin yazılması gereken yerin belirtilmesini sağlayan birimdir. Data BUS, Bellek giriş/çıkış portlarına ve bu birimlerden CPU’ya bağlanan ulaşan çift yollu veri taşıma hattıdır. Control BUS, mikroişlemci içerisindeki birimler arsında iletişim konusunu düzenlemekte görev alan ve sinyalleri ileten kontrol edilmesinde görev alan birimdir. Her mikroişlemcide ise farklı sayılarda Control BUS mevcut olabilmektedir.


Tarihteki İlk Mikroişlemci Nedir?


Tarihte günümüze kadar birçok mikroişlemci versiyonu gelip geçmiştir. Elektronik dünyasının gelişme süreci boyunca da bu durum ile birlikte kullanılan mikroişlemciler farklılıklar gösterebilmektedir. Gelişen teknoloji dünyasında gelişerek daha da iyi hale gelerek konumunu ve önemini en üst seviyede tutmayı başaran bir elektronik devre yapıtaşıdır.


Tarihte ilk olan mikroişlemci ise 3 birbirinden farklı projelerin tamamlanması ile oluşmuş ve bu proje grubu INTEL 4004, Texas Instruments firması TMS1000’i ve Garret AiResearch firmasının Central Air Data Computer’ından oluşmuştur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst