Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Mobilya' nın Başkenti; Kayseri

biokayseri

Üye
Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
8
Tepki puanı
3
Golden Thread
0
Puanları
3
Mobilya' nın Başkenti Şehir Kayseri
image-kayseri_3732.jpg


Türkiye' nin İç Anadolu Bölgesinde bozkırların arasında yer alan tarım ve sanayi alanlarının yoğunlukla geçim kaynağı olarak kullanılan şehir Kayseri, mobilya konusunda başkent görevi görmektedir. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak ve yaşantımıza konforlu şekilde devam edebilmek için kaliteli mobilya gruplarını tercih etmekteyiz. Mobilya gruplarında yer alan ürünler hayatımızın çeşitli alanlarında bizlere kolaylık sağlarken, görsellik açıdan farklı renk katmaktadır. Mobilya grupları şeklinde nitelendirdiğimiz sınıflar şu şekildedir:

- Oturma Grupları
- Kanepe Maxi Takımları
- Koltuk Takımları
- Yatak Odası Takımları
- Yemek Odası Takımları
- Yatak - Baza - Başlık
- Mobilya Takımları
- Avangard Oturma Takımları

- Mobilya Aksesurları

Mobilya Grupları, yukarıda belirtilen türlerde seçim yapacağınız modelleri yerinde ve gündüz ışığında görerek tercih etmeniz sağlıklı olacaktır. Mağazada teşhir ürünleri adı altında sergilenen modeller ışık farkından dolayı renklerde kayma gibi sapmalar meydana gelebilmektedir. Ürünü almadan önce seçim için mağazaya giderek renk bildirimi yapan kullanıcı, satın alma işleminden sonra kurulumu yapılan mobilyanın farklı renkte olduğundan şikayetçi olsa da genellikle kullanıcılarımızın bilmediği nedenlerden birisi de renk olayıdır. Aslında renk değişmesi gibi bir durumun olmadığı ışık kaynaklı ufak sapmaların meydana geldiğini anlamak her ne kadar güç olsa da durumun genellikle bundan ibaret olduğunu unutmayınız.

Bursa İnegöl ve Ankara mobilyalarının sağlamlığı ülke çapında sürekli bahsedilen konular içerisinde yer alırken Kayseri' nin mobilya konusunda verdiği önem ve arge çalışmaları sonrasında ortaya çıkan ürünlere gelen beğeni sayısından sonra adeta mobilyanın başkenti olmaya hak kazanmıştır. Şehir içerisinde A' dan Z' ye mobilya konusunda her türlü ürünü ve bu ürünlerin malzemelerini bulabileceğiniz sanayi siteleri yer almaktadır. Farklı türde geliştirilen arge model çalışmaları şehrin gelişmesine ayrı bir ışık tutmaktadır. Popüler mobilya mağazalarının yanı sıra bilindik isimde olmayan, popülerliği sıfır derecede merdiven altı diye kaba tabirle adlandırdığımız onlarca kaliteli mobilya imalatçıları bulunmaktadır. Yaptıkları çalışmalar ve işçilik sayesinde çoğu firmaya taş çıkaracak ürünleri sergilemeye devam etmektedir. Şehir dışından gelen mobilya satıcıları üretim konusunda şehrimizi tercih ettikleri zaman ilk olarak merdiven altı imalatçılar şeklinde adlandırılan tabelası dahi bulunmayan kişilere iş olanağı sağlamaktadır.

nora_lutkolk_tk_kglfmf_1_.jpg

Mobilya malzemeleri, baza malzemeleri, kanepe malzemeleri, mobilya aksesuarları, sünger, keçe, jelatin, çivi, yapıştırıcı, zımba teli, ebat - boru - gri karton, kanepe makasları, baza mekanizmaları, amartisör, kanepe demiri, kol demiri, silikon mum, havalı el aletleri, el tabancası, döşeme makineleri, kapsül mobilya aksesuarları vs. gibi ürünler kanepe, koltuk ve baza yapımında kullanılan malzemeleri çok rahat şehrin her yerinden tedarik etmeniz mümkündür. Mobilyacıların sıklıkla yer aldığı Mobilya Kent Sanayi Sitesi, Demirciler Sitesi, Ağaç İşleri Sanayi Sitesi, Organize Sanayi Bölgesi, Eski Sanayi Sitesi alanlarda imalat, mağaza, malzeme gibi tedarik eden firmalar bulunmaktadır. Kanepe imaları yapan bireylerden tutun Baza makası satan imalatçıya, Koltuk takımı satan mağazadan her çeşit bulunan malzemecileri burada bulmanız mümkündür. Şehir dışından gelecek kişiler özellikle mobilya konusunda detaylı bilgi almak istedikleri zaman yukarıda belirttiğimiz mevkiilere ulaştıklarında zamandan tasarruf ederek aradıklarına anında ulaşmış olurlar. Serbest Bölge Sanayi Sitesinin katkılarıyla Organize Sanayi Bölgesi Başkanının teşvikleriyle mobilya fuarına olan katkı bu sene önceki zamanlara göre artmış durumdadır. Ayrıca İstanbul 'da her sene düzenli olarak yapılan mobilya fuarlarına şehrimizin ileri gelenleri stand açarak üretimi yaptıkları mobilya ürünlerini sergilemektedir. Aynı zamanda şehir dışında olmasında rağmen şehrimizinde fuara katılım için giden insan sayısı oldukça yüksek sayıdadır. Artık kentimiz içerisinde yer alana Sanayi Sitesi Fuar alanının genişletilerek farklı kullanıcılara açık olmasından dolayı gelişime bir adım daha atılmış oldu.

Kanepe Yapımı İmalat Aşamasında Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?
unnamed (1).jpg


Kanepe grubu yapan bir imalatçı projesini, modelini kağıt üzerine dökerek çeşitli kalıpları masaya koyduktan sonra artık sıra malzeme hazırlığı yapmaya gelmiştir. Mobilyacıların belli başlı yaptıkları modellere ait kalıpların çıkarılması bir sonrası sipariş aşamasında iken modelin rahatlıkla ortaya konması için gerekli durumlardır. Kanepe Mekanizması ya da makası adı verdiğimiz ürün, sıfır açılır veya normal açılır olarak standart türde malzemelerdir. Bu türler 10 larca çeşide ayrılarak alt sınıf altında incelenebilir. Ancak en sık ve yaygın olarak kullanılan sıfır açılır makasın özelliği, kanepeniz duvar hizasında olduğunda yatak konumuna getirmek için öne çekmenize gerek kalmadan sıfır olarak olduğu yerde yatak konumuna gelebilir. Daha önceki yıllarda üretilen ürünlerin yatak konumuna gelmesi için duvar bölümünden ayırt edilerek öne çekildikten sonra makaslar sayesinde yatak konuma gelmekteydi. Gel gelelim günümüzde nadir görülmesinden sonra en çok tercih edilen sıfır açılır kanepe takımlarıdır.

- Kanepe Kumaşı
- Kanepe Makası
- Kanepe Mekanizması
- Kanepe Kol Demiri Mekanizması
- Kanepe Tolera Mekanizması
- Kanepe Makası Bağlantı Elemanları
- Civata , Somun, Aparat
- Kanepe Klapası,
- Kalın, ince, boru Karton
- Kanepe Kasa Suntası
- Kanepe Ayakları
- Kanepe Plastik Aksamları
- Kanepe Ambalaj Naylonları
- Balonlu Paketleme Naylon
- Kapsül, Düğme, Aksesuar
- Zımba Teli
- Döşeme Çivisi
- Strech Naylon

- Kol Saplaması, Kelebek Somun

Yukarıda belirttiğimiz malzeme türlerini bir araya getirerek kanepe, koltuk üretmeniz mümkündür. Üretim aşamasında en çok kullanılan türler bu şekildedir. Belli başlı kategorilerdeki ürünler çeşitlilik bakımından farklılık gösterebilmektedir. Kanepe kol demirinde kısaca bahsetmek gerekirse, bir önceki cümlede verdiğimiz örneğin açıklayıcısı konumundadır. Çünkü kanepe kollarını tutturmak için kol demiri montajı yapılarak kol saplaması ve kelebek somun sayesinde sabitleme işlemi halledilir. Ancak yakın zaman dilimi içerisinde kol demiri, kol saplaması ve kelebek somun parçasını ortadan kaldıracak bir buluş ortaya atarak patenti alındığı iddia edilen parça sert plastik tutucu olarak adlandırılmaktadır. Bu malzemeyi piyasaya çıkaran kişi kol demiri olarak konulan parçayı devreden çıkararak 2 şer adet her bir kola sert plastik montajı yapılarak maliyet ve zamandan tasarruf etmeyi amaçlamıştır. Bu şekilde bazı ürünlerde farklılık göstermesi mümkündür.

Forum içerisinde mobilya kategorisinde yardım almak isteyen forum kullanıcılarına canı gönülden yardımcı olmak isterim. Gerek satın alma gerek tedarik gerekse her türlü alanda yardımcı olacağım konu olduğu zaman gerek özel mesaj ile gerekse konu altından mesaj bırakarak kafanıza takılan soruları yöneltebilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst