Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Monster Bilgisayarlarda BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba.

Bu içeriğimde Monster Notebook'larda BIOS güncellemesinin nasıl yapılacağı hakkında bilgilerimi paylaşacağım.

Öncelikle BIOS güncellemesi neden yapılmalıdır?

BIOS, bilgisayarınızın tüm donanımları arasında bağlantıyı kurarak sistemin çalışmasını sağlayan bir sistemdir. Tüm bilgisayarda olmak zorundadır ve güncel tutulması sistemin daha optimize çalışması açısından önemlidir. Ayrıca anakartın birçok özelliğini kullanmak da BIOS güncellemesine bağlıdır.
BIOS güncellemesi ile birlikte bilgisayarınız daha stabil çalışır. Takmış olduğunuz herhangi bir donanımın algılanmasında sorun yaşıyorsanız hemen BIOS güncellemesi yapmalısınız.

Monster Notebook'larda BIOS güncellemesi nasıl yapılır?Bu işlemi yapmadan önce BIOS'unuzun eski bir versiyon olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak BIOS ekranına geçin. Genellikle F11, F12, DEL tuşları ile BIOS ekranı açılmaktadır. Hangi tuş ile BIOS ekranınızı açacağınız bilgisayarınız açılırken en alt kısımda yazar.
BIOS ekranınızı açtıktan sonra alt kısımda BIOS Version yazısını göreceksiniz. Bunu herhangi bir yere not ederek bilgisayarınızı tekrar çalıştırın.

Daha sonra bilgisayarınızı açarak Monster'ın resmi web sitesine girerek alt menüde Sürücüler kısmına giriyoruz. Buradan bilgisayarınızın modeline uygun olan kısmı açıktan sonra BIOS dosyalarını indirip USB'ye aktarıyoruz. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatarak BIOS'u açıyoruz ve UEFI kısmına girerek UEFI modunu kapatıp yeniden başlatıyoruz.

Yeniden başlattıktan sonra çıkan seçeneklerden USB flash belleğimizi seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra DOS ekranı karşınıza gelecek.

DOS ekranında bazı komutlar girmemiz gerekiyor.

Eğer USB'nizin ana dizinine BIOS dosyalarınızı yüklediyseniz DOS ekranında xmpyukle yazarak enter tuşuna basabilirsiniz. Daha sonra DOS ekranı size herhangi bir tuşa basın diye uyarı verecek, bu noktada da herhangi bir tuşa basıp yüklemeyi başlatabilirsiniz. Yükleme esnasında adaptörün takılı olması gerekmektedir. Yükleme işlemi bitince bilgisayar yeniden başlayacak ve BIOS ekranını yeniden açıyoruz.

BIOS versiyonunun güncellenmiş olduğu karşınıza zaten çıkacaktır. UEFI ayarlarını tekrar aktif ederek F4 tuşuna basıyoruz ve kaydet diyerek bilgisayarımızı yeniden açıyoruz.

Hepsi bu kadar.​
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst