Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Muhabbet kuşu beslerken neye dikkat edilmeli

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Genellikle çocuklarımızın ilk hayvanları muhabbet kuşudur. Beslenmesi kolay gibi görülen muhabbet kuşları aslında daha fazla ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Genel olarak beslenmeleri ve bakımlarıyla alakalı bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Kafesin dışarısında normal şartlar halinde muhabbet kuşları çimlik ve otluk alanların bulunduğu yeşil alanları yaşamak için tercih eder. Beslenme konusunda standart satılan yemlerden satın alarak ona yardımcı olabilirsiniz ama bunun haricinde yeşillik ve ot benzeri ek besinleri de verebilirsiniz. Maydanoz, marol gibi yiyeceklerin yapraklarını kafese asarsanız yediğini göreceksiniz. Salatalık kabuğu gibi bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Yemek konusunda daha birçok farklı karışım örnekleri de mevcut. Bunlarla alakalı da ayrı yazılar paylaşacağız ilerde. Ancak temel beslenmesini yem ve yem haricin yeşillik vererek giderebilirsiniz. Ama bunun yanı sıra en önemlisi devamlı olarak taze su bulundurmak. Su kapları kafeslerde çok küçüktür. Zaten bunu bir günde tüketemez. Çok doldurmadan günlük olarak taze su vermeniz muhabbet kuşunuz için daha sağlıklı olacaktır.

Aslı göçmen kuşu olan bu dostlarımızın uzun uçuşları çok severler. Bu yüzden en azından ona olabildiğince geniş bir kafes almanız gerekir. Bu daha rahat hareket edebilmesi ve bulunduğu yeri benimsemesi için çok önemli. Evinize tamamen alıştırıp gerekli eğitimi verdikten sonrada günlük olarak kafes dışına bırakmanız dahi gerekir. Bu ona vereceğiniz en büyük hediye olacaktır. Bu eğitimle alakalı da ayrı bir yazı yayınlayacağız. Odanız da serbest dolaşan bir kuş size de pozitif enerji verecektir.

Ev içerisinde salınacak seviyeye gelene kadar da kafes içerisinde farklı oyuncaklar kullanmasına izin verin. Tüm günün kafeste geçiren bir canlının oyun istemesi en doğalıdır. Ona oyun için gerekli oyuncakları almaktan kaçınmayın.

Bu ve bunun gibi ufak ama özveri isteyen bakım sürecini en iyi şekilde tamamlamanız halinde sağlıklı bir muhabbet kuşunuz olacaktır. Ancak işlerin ters gitmesi ve beslenme eksikliği yada farklı faktörlere bağlı olarak kuşunuzun çok bitkin düştüğünü hissederseniz ek vitamin gibi farklı çözümler için bir veterinere başvurmayı unutmayın. Bu ufak dostlarımızın sağlık konusunda daha hassas olmak önem taşımaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst