Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Narsistik Kişilik Özellikleri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Narsistik Kişilik Özellikleri

Narsisizm kişinin kendine verdiği aşırı değer ve aşırı sevgiden kaynaklanan bir kişilik bozukluğu olarak nitelendirilebilir. Psikoloji uzmanları arasında bir tartışma konusu olan narsisizm farklı görüşlerle tanımlanmaktadır. Bir grup kişinin öz benliğinde bulunan yıpranmış, kırgın ve değersiz yapının kamufle edilmesi için kullanılan bir savunma mekanizması olduğunu söylerken bir başka grup bu durumun kişinin başarısı için kendisini tetikleyen ve aslında kendisini sevmesi olarak nitelendirilebilecek bir durum. Genel yorumlamalar farklılaşsa da narsisizmin özellikleri ve narsist kişilerin davranışları hakkındaki bilgiler nettir. Bunların başında narsist kişilerin kendilerini herkesten üstün, farklı ve önemli olduklarını düşünürler. Para, güç ve dış görünüş narsistik kişilik bozukluğu yaşayanlar için herşeyden daha önemlidir.
Başarısız olmaktan korkarlar ve bu nedenle en iyi olma çabası içerisindedir. Başarısızlık korkusu hayatlarını olumsuz etkiler. Bu asla kabullenemeyecekleri bir durumdur.
Övülmekten ve sürekli kendilerinden bahsedilmesinden çok hoşlanırlar. Bazen de kendini beğenmiş olarak adlandırılmamak için aşırı mütevazilik gösterir ve övülecek yanlarına bir de mütevazilik yanlarını eklerler.
Her şeyin en iyisini elde etmek isterler ve istediklerini elde etmek için ne gerekirse yaparlar.
Bazı Narsistik kişiler mazlum rolü ile ilgi odağı olmaya çalışır, sürekli hayatında kötü şeyler olan, hastalıklı ve mutsuz olan kişi olur ve çevresine bu kadar sıkıntıya dayanıyor ayakta duruyor hissi vererek övgü ve taktirlerini alarak egolarını bununla beslerler.
Daima ben merkezcidirler. Etraflarında ki diğer insanların hayatlarını fark etmez, önceliğin daima kendisi olduğunu düşünürler.
Narsistik kişilik özelliklerinden bir diğeri ise başarıyı ve ödülü tek başlarına almak ister ve bu nedenle ekip çalışmaları onlar için uygun değildir.
Bazı narsist kişiler ise tam tersine sürekli başkalarına yardım edip sürekli başkaları için koşturarak en önemli kişi olmaya sürekli herkesin aradığı ve ihtiyaç duyulan biri olmaya taktir edilmeye çalışırlar. Bu onların egoları için eşsiz bir kaynaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst