Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Opel araçlarda motor yağına nasıl bakılır?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Nitekim motor yağı aracın ve motorun performansı açısından son derece önemlidir. Yani ne kadar önemli olduğunu şu şekilde açıklayabilirim: Motor yağında azalma genellikle Opel markasının ekran panelinde uyarı verir ama uyarı vermediğini varsayıp aracı kullanmaya devam edersek aracın motorunda ciddi şekilde ağır hasarlar oluşabilir. Bu hem de maddi durumunuzu sıkıntıya sokabilir. Aracınız kaskolu olsa dahi bazı durumlarda kaskolar kullanıcı hatası diyebiliyor. Buna son derece dikkat etmenizi öneriyorum. Eğer siz bilmiyorsanız bilen bir servise düzenli aralıklarla götürerek kontrol ettirmenizde fayda var.Opel’in Türkiye’nin birçok yerinde yetkili servisleri bulunmaktadır. Bu yetkili servisler ile iletişime geçmek için internette araştırma yapabilirsiniz.

Aracınızın motor yağında eksiklik varsa zaman geçirmeden uygun seviyeye getirmeniz gerekir.

Opel araçlarda ön paneldeki göstergenden yağ durumunu da takip etme imkanınız vardır. Burada önemli olan aracı çalıştırırken değil de çalıştırdıktan sonra o lambanın sönmesidir çünkü çalıştırırken(kontağı çevirirken) tüm araçlarda zaten bu lamba bir süre yanar. Daha sonra araç çalıştığında ise hemen veya birkaç saniye sonra söner. Eğer yanıyor ise hemen müdahale edilmesi gerekir.Yağ seviye durumunu kontrol etmek ise tamamen sizin insiyatifinize kalmış olsa da 900 – 1000 km’da bir kontrol edilmesinde fayda vardır.

Aracımda motor yağını nasıl kontrol edebilirim?

Opel’inizin ön kaputunu içerdeki sol alttaki tuştan açtıktan sonra kaputu kaldırarak sabitleyin. Opel yazısı da bulunan motor aksamının genellikle sağ tarafında bir yağ çubuğu bulunmaktadır. Bu çubuğu çıkarıp tamamen temizleyin ve daha sonra tekrar batırıp çıkararak yağın ne kadar olduğunun yani seviyesinin ne durumda olduğunu tespit edin. Yağ çubuğunda zaten yağın nerde olması gerektiği zaten belirtilmiştir. Yağ durumunu anladığınız zaman çubuğun üzerindeki parametrelerin arasında ise motor yağı yeterli durumdadır demektir.Bunu kendiniz yapamıyor da olabilirsiniz. Bu durumda en yakın sanayiye giderek herhangi bir ustaya aracınızı gösterebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst