Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Oyun Oynamanın Çocuk Gelişimindeki Önemi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Oyun Oynamak Neden Önemlidir?


Çocuklar özellikle ebeveynleri ile oyun oynamaktan büyük keyif alırlar. Oyun onun bağ kurma ihtiyacını karşılayıp, sevildiğini hissetmesine yardımcı olur. Çocuğunuz büyürken onunla etkileşiminizi eğlenceli bir biçimde sürdürürseniz, aranızdaki bağ da bir okadar kalıcı olur.


Hastalık, maddi sıkıntılar, boşanma, yeni bir bebek gelmesi gibi sıkıntılı süreçlerde çocuğunuzla aranızdaki ilişki zarar görebilir. Çocuğunuz bu süreçte kendini güvensiz, güçsüz ve yalnız hissedebilir, disiplin sorunları yaşanabilir. Oyunlar çocuğunuzun zor zamanlarla baş etmesinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Oyun sırasında atılan kahkahalar gerginliği, öfkeyi ve endişeyi azaltır, çocuğunuzu stresten uzaklaştırır.


Oyun Oynarken Nelere Dikkat edilmeli?


Çocuğunuz sizinle oynamak istediğini sözlü olarak anlatabileceği gibi dolaylı olarak hatta sizi kızdırabilecek ilgi çekmeye yönelik davranışlarla ifade edebilir.


Oyun sırasında doğrudan talimatlar vermekten ve hatalarını düzeltmekten kaçının. Kendisine ve çevresine zarar vermediği sürece oyunda yaptıklarını kabullenmeye çalışın. Kendini oyunla ifade etmesine fırsat verin.


Çocuğunuzu kahkaha atmaya teşvik edin. Çocuğunuz kahkaha attığında gerginliğini boşaltır ve kendini güvende hisseder.


Çocuğunuzla alay etmekten kaçının. Yetersizlikleri ve duyguları yüzünden alay etmek onlara saygısızlıktır, aranızdaki bağ zedelenebilir. Siz ne kadar iyi niyetli olursanız olun alay ettiğinizde özsaygısı azalacaktır.


Çocuğunuz ağlarken oyun oynamaya çalışmayın. Ağlamak da oyun oynamak ve kahkaha atmak gibi stresi azaltır. Çocuğunuzun ağlaması ve öfke nöbeti geçirmesi gibi durumlarda kızmadan ve azarlamadan onun yanında olduğunuzu gösterin.


Zaman zaman işlerinize çocuğunuzu da dahil edebilirsiniz. Özellikle ev işlerinde çocuğunuzun yardımını alarak bu işleri oyun ve eğlenceye dönüştürebilirsiniz.


Oyun oynamak için Vaktinizin ya da enerjiniz olmadığında, oyun oynamak istemediğinizde bunu çocuğunuza söyleyin. Onu kendi başına yapabileceği ilgi çekici başka aktivitelere yönlendirin. Onunla sonra oynayacağınıza söz verin ve sözünü tutun.


Disiplinde Ceza ve Ödül Yerine Oyun


Disiplinin amacı, çocukları koruyarak yaşamlarında yaptıkları seçimler konusunda onları bilgilendirmek, ve davranışlarının ileriye dönük sonuçları üzerinde düşünmelerini sağlamaktır. Etkin disiplin, güçlü bir aile bağı üzerine temellendirilmelidir..


Araştırmalar tokat atmak gibi fiziksel cezaların çocuklarda saldırgan davranışı arttırdığını göstermiştir. Cezalandırma yönteminde güçlü olan güçsüz olanı kendisine itaat ettirebilir. Bu tür bir yaklaşım çocuğunuzla aranızdaki bağın zedelenmesine ve çocuğunuzun size içerlemesine neden olur.


Ödüllendirme yönteminde ise çocuklar kendinden istenileni yaptığında yıldızlar alarak, çikolata gibi hoşlarına gidecek şeylerle veya özel ayrıcalıklarla motive edilmeye çalışılır. Bu yöntem her ne kadar cezalandırıcı yaklaşımdan daha iyi olsa da uzun vadede yeterli olmaz. Zaman içinde çocuklar büyüdükçe size daha az bağımlı hale geldiklerinden ödül seçenekleriniz tükenir. Diğer yandan çocuklar isteklerinizi sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade ödülü elde etmek amacıyla yerine getirir. Ödüllendirmeyi bıraktığınızda onları motive edici dış etkenler ortadan kalktığından sözünüzü dinleme gereği duymazlar. Pek çok araştırma psikologların iç motivasyon olarak adlandırdıkları ödül yönteminin sakıncalarını ortaya koymaktadır. Ödül almak amacıyla bir şeyler öğrenen çocuğun davranışlarını başkalarına bağımlı olarak kontrol ettikleri ve hatta sağduyularını kullanmayı bıraktıkları dahi görülür. Çocuklar büyüdükçe sizin verdiğiniz yıldızlardan çok daha ilginç ödüller sunan birine, bu kişinin doğruluğunu ve dürüstlüğünü sorgulama gereği duymaksızın itaat edebilirler.


Eğlenceli oyunlarla eğitim çocuklarınızla iyi ilişkinizi devam ettirip daha sonra oluşabilecek isyankar davranışları azaltırken, ceza ve ödülden uzak durmanıza yardım edecektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst