Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Panik atak nedir? Nasıl oluşur? Panik Atak tedavisi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Panik atak nedir? Nasıl oluşur? Panik Atak tedavisi

Panik atak, kişinin özellikle stresli bir yaşam sürmesinden ötürü herhangi bir olay ya da süregelen olaylar zincirini takiben meydana gelen, ilk etapta kendini ruhsal anlamda kaygı ve endişe duygusu ile sonrasında fiziki tepkimeler ile gösteren ruhsal bir rahatsızlıktır. Panik atağın en belirgin belirtileri kalp atışlarının hızlanması ve aşırı kaygı ve endişe duyma hissi olduğu gibi, bir diğer gözlemlenen belirtileri de; vücudun her hangi bir uzvunda karıncalanma ve uyuşma hissi, baş dönmesi, terleme, göğüs sıkışması ve nefes alıp vermede zorlanma olarak kendini göstermektedir. Bu belirtiler, panik atak rahatsızlığı yaşayan biri için oldukça net ve yoğun yaşandığından, kişi kendini o anda ölecekmiş gibi ve de ani bir kalp krizi geçiriyormuş gibi hissedebilmektedir. Öyle ki panik atak çoğu zaman kalp krizi ile de karıştırılabilmektedir. Bu belirtilerin yoğunluğu kişiyi stresli yaşamın devamlılığına ya da sonlanmasına göre panik atakların kesilmesine veyahut devamına sevkedebilmektedir. Panik atakların devam süreci yaklaşık 10 dakika olarak gözlemlenmiştir. Panik atak geçiren bir bireyde, mide bulantısı, terleme, kaçma, kurtulma istegi, gerçek ve hayali ayırt edememe gibi belirtilerde göze çarpabilir.

Panik Atak Nedenleri Nelerdir? Panik Atak Nasıl Oluşur?

Aslında her insanda hayata dair bir miktar var olan kaygılanma ve de panikleme duygusunun derecesi, çoğu zaman kontrolden çıkarak, daha üst seviyelere ulaşıp kronik bir hal alabiliyor. Yaşamı boyunca bu duyguları kontrol altında tutmayı başarabilen bireyi, stresli yaşamın ruhsal gücü tetiklemesi ile, bu endişeli ve kaygılı duygular kontrol etmeye başlıyor. Bu stresli yaşamı nispeten tetikleyen olgular, evlilik, yeni bir işe başlama ya da işini kaybetme, çocuk sahibi olma arzusu vs. olabiliyor. Panik atak bazı insanlarda genetik olarakta nüksedebiliyor. Bu nedenle vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalı, kaygılı ve takıntılı bir yaşam sürmek yerine kaliteli ve sağlık dolu bir yaşamın temelleri atılmalıdır.

Panik atak tedavi edilebilir mi? Panik Atak tedavisi

Panik atak tedavisinde uygulanan birinci yöntem terapidir. Terapi süreci boyunca doktorun öngördüğü durumda ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Terapideki asli amaç kişiyi korku ve kaygılarından uzaklaştırarak, sosyal yaşama adapte edebilmektir. Nitekim ilaç tedavisi de panik atağı çözümleyici ve sakinleştirici bir uygulama olarak görülmektedir. Kişi tedavi süreci boyunca sabırlı ve tedaviye açık bir şekilde hareket etmeli, doktor tavsiyelerini eksiksiz uygulamalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst