Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Panik Atak Tedavisi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Panik Atak Tedavisi

Temeli psikolojik rahatsızlıklara ve beynin yanlış sinyal almasına dayalı bir hastalık olan panik atağın tedavisi ilaçlar ile mümkündür.
Ancak panik atak hastası olan kişilerin, önerilen ilaçları yeterli doz ve yeterli miktarlarda almaları, hastalığın sona ermesi veya devam etmesi açısından son derece önemlidir.

Ayrıca panik atak hastalarının tek tedavisi ilaçla yapılan tedaviler değildir. Hatta sadece ilaç ile bu hastalığı tamamen yenebilmek pek de mümkün değildir.
Çünkü temeli beynin işlevsel bozukluklarına dayalı olan bu hastalığa sahip kişilerin endişelerini ve panik olma sebeplerini iyi bilmeleri gerekir.
Örneğin vapura binmekten çok korkan bir kişiyi ele alalım. Bu kişi vapura binip, bu durumun sonucunda başına çok korkunç olaylar gelmediğini görene dek kişinin bu korkusu devam edebilir.

Öte yandan panik atak hastalığının bir diğer önemli tedavisi de hastalara nefes egzersizlerini en iyi şekilde yaptırabilmektir. Çünkü panik atak hastalığı kendini en sık, nefes daralması şeklinde göstermektedir. Derin derin ve yavaşça nefes alınma biçimi, hastalara uygulamalı olarak öğretilmesi gereken bir tedavi yöntemidir.
Elbette ki panik atak hastalığı kendini sadece nefes daralması şeklinde göstermez. Diğer belirtileri; kalbin kuvvetle atması ve sıkışması, kişinin kontrolünü kaybetmiş gibi davranması, terleme veya ateş basması, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerdir.

Panik atak hastalığı en çok takıntılı insanlarda görülmektedir. Yapılan araştırmalar ile mükemmeliyetçi, hassas, hırslı, titiz kişilerde panik atak hastalığının olma ihtimalinin daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kadınların, erkeklere göre panik atak hastalığına yakalanma riske de çok daha yüksektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst