Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Plesk Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Barındırma hizmetlerini yani hosting kontrolü için kullanılan panellerden biride Plesk olmakta. Sahip olduğunuz sunucuyu veya bir siteniz varsa arka sistemini kontrol için kullanacağınız panellerden biri olmakta. Hosting sahibiyseniz standart olarak yapacağınız işlemler DNS düzenleme, e-posta açma, veri tabanı kontrolü, yönlendirme, site içeriği gibi genel kontrol için ihtiyacınız olan her şeyi buradan sağlamanız mümkün. Sunucu kontrollerinde bu daha da genişliyor tabi.

Linux sunucularda kullanılan versiyonun yanı sıra Windows için de farklı çözümleri bulunuyor. Ayrıca oyun sunularında da kullanılabiliyor olması farklı kullanıcı kitlesine sahip olmasını sağlıyor. 2003 yılından beri güncelleme alarak sürümlerini yenileyen Plesk için beğeniler kadar kötü yorumlarda bulunuyor. Ancak öncelikle lisans ücreti konusunda diğer sistemlere göre daha uygun ve uygunluğu kadar profesyonel olması tercih edilir olmasını sağlıyor. Genellikle kıyaslamalar zaten cPanel ve Plesk üzerinden gerçekleşir. Kabul etmek gerekir ki cPanel bu konuda en profesyoneli ancak başlangıç aşamasında olan biri için çok fazla lisans ücretleri sunuyor. Plesk hem fiyat olarak uygun hem cPanel kadar denecek kaliteye sahip.

Lisans satın almayı resmi site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Türkçe dil seçeneği de bulunmakta. Kurulum aşamasında bu ayarlamaları doğru şekilde yapmanız yeterli olacaktır. Yaşayacağınız sorunlarda yardımcı doküman bulmanız da oldukça kolay. Formumuz üzerinden de gerek kurulum gerek kullanım sırasında yaşayacağınız sorunları paylaşmanız halinde birlikte çözüm yaratmak isteriz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst