Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Pozitif çocuk yetiştirmenin formülü nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Pozitif Çocuk Yetiştirmenin Formülü Nedir?

Pozitif çocuk yetiştirme çocukların mutlu olmasını sağlayan kendilerine öz güvenleri artıran bir yöntemdir. Pozitif çocuk yetiştirme formülü çocukların bir işe başlarken kendilerine inanarak güvenerek bu işin üstesinden gelebilirim düşüncesi ile başlar ve işi Başarılıyla bitirir. İşi yaparken de doyum alarak bu işi yapar.
Henüz beş yaşını bitirmiş bir çocuk kişisel bakımını yaparken kendi başına yaptığı zaman anne tarafından bu çocuk pekiştirilirse çocuğun güveni kuvvetlenir. Ve kendini daha iyi ve güçlü hisseder. Pozitif disiplinle yetiştirilen bu çocuklar negatif olayların üstesinden daha kolay baş edebilirler. Karşılaştıkları travmaların üstesinden çıkabilirler.
Pozitif disiplin ile yetiştirilen çocuklar saldırgan davranışlar göstermez. Çevresi ve arkadaşları arasında uyum problemi yaşamaz. Her ortama kolaylıkla ayak uydurabilirler. Hayata hep farklı pencerelerden bakmayı çok iyi bilirler.
Sizlere pozitif çocuk yetiştirme adına birkaç öneriden bahsedeceğim
Çocuklarınıza karşı sabırlı ve hoşgörülü olun. Onları dinlemeyi bilin ve yargılamayın.
Çocuğunuza ev içinde ya da ev dışında yapabileceği üstesinden gelebileceği sorumluklar verin.
Çocuğunuza zaman ayırın. Onunla eğlenceli zamanlar geçirin. Ona güvenli ortamlar sunun.
Bir işe başlarken çocuğunuza hata yapmasının çok normal olduğunu önemli olan o hatalardan ders çıkarması gerektiğini hissettirin.
Bir işi yaparken çocuğunuza pekiştireçler sunmayı ihmal etmeyin onu ödüllendirin. Örneğin aferin, sırtını sıvazlayan, hediye alın.
Çocuğunuza karşı dürüst olun tutarlı olun izin vermediğiniz yapmasını istemediğiniz davranışları sonradan da izin vermeyin.
Çocuğunuza karşı kurallar koymayı bilin yeri geldiğinde ceza vermeyi de ihmal etmeyin hak etmediği övgüyü boş yere çocuğunuza kullanmayın.
Çocuğunuz em-pati kurmasını ve başkalarını anlayabilmesini öğretin. Duygulara karı pozitif olsun. Yalanı uzak tutun. Sevgi ve saygıyı öğretin. Çocuğunuz sizin geleceğinizdir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst