Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Renklerin psikolojik etkileri nelerdir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir ?

Renkler psikoloji dalı adı altında soğuk renkler ve sıcak renkler olarak iki kısıma ayrılır. Soğuk renkler sakinliği ifade eder. Sıcak renkler ise canlılığın sembolüdür. Sıcak renkler dalga boyu yüksek olan renklerden oluşur. Bu renkler kırmızı turuncu ve sarı renklerini barındırır. Bunun yanı sıra soğuk renkler diye ayırdığımız sakinliğin sembolü olan renkler ise mavi, yeşil ve mor renklerinden oluşur. Sıcak renkler insanları kendine çeken bir özelliği vardır. Yakınlığı ifade ederler. Soğuk renkler de uzaklığın sembolü olup insanları kendinden uzaklaştır. Sıcak renkler insanı canlı kılar. Hareketliliğin dinamizmin ve canlılığın rengidir. Sıcak renkler insan metabolizmasını hızlandırır. Çok hareketli bir insanda sıcak renkler ters etki yaratabilir. İnsanı saldırganlaştırabilir. Ve aynı zamanda da insanda yoğunlaşma bozukluğu yaratabilir. Örneğin Amerika da yapılan bir araştırma sonuncunda kırmızı araba kullanan insanların normal diğer renklerde araba kullanan insanlara göre kaza yapma riskinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Kırmızı ve sarı renkler dikkat ve konsantrasyonun rengidir. Fark etmişseniz trafik ışıklarının renklerinin kırmızı ve sarı olduğunu ve dikkat tehlike gibi durumlarda bu renklerin kullanıldığı unutulmamalıdır.
Sıcak renkli cisimlerin olduğu yeri olduğundan daha büyük ve yakın gösterdiğini unutmayınız. Bu yüzden de küçük ve uzak mekanlar için sıcak renkler kullanılır. Büyük mekanlar da ise sakinliği temsil eden soğuk renkler kullanılır. Bu yüzden mimaride de renklerin sıcak ve soğuk oluşuna göre ayrılır. Ve ortamın durumuna göre psikolojisine göre sıcak ve soğuk renkler kullanılır. Sıcak ve soğuk renklerin dışında psikoloji de siyah renginin ışığın emici özelliğinin olduğu büyük objeleri de küçük gösterdiği bilinmektedir. Beyaz renginin de siyah rengin tersine ışığı yansıtıcı ve olduğu objeyi olduğundan daha büyük gösterdiği bilinmelidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst