Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Röle Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Röle Nedir? Nasıl Çalışır?


Röle yeni nesil elektronik devrelerde ve eski nesil elektronik devrelerde olmak üzere geçmişten günümüze elektronik alanında kullanımı yaygın bir devre elemanıdır. Bu devre elemanı ile devrelere farklı bir boyut kazandırıp daha karmaşık ve daha yüksek seviyeli devreler yapılabilmektedir.


Röle: Küçük bir akım kullanarak ve küçük voltajla beraber daha yüksek akımlı ve yüksek voltajlı devrelerin kontrolünü sağlamak amacıyla devrelerde kullanılır. Röleler elektronik alanında devre yapımlarında kullanılan elektromanyetik anahtarlardır. Onlar sayesinde devre içinde akım voltaj kontrolleri sağlanmaktadır. Yani devre içerisinde bir şalter mantığında aç kapa işlemi yapmaktadır normal bir şalter ile arasındaki fark ise bu işlemi manuel bir şekilde değil de elektromanyetik bir etkiyle yapabilmesidir. Büyük ve karmaşık devrelerde olmazsa olmaz yapı taşıdır.


Motorlu Araçlarda Röleler Nerede Bulunur?


Motorlu araçlarda genellikle 2 adet röle kutusu bulunabilmektedir. Bunlardan bir tanesi motor tarafında kaput denilen bölgenin altında yer almaktadır. Diğer olan ise şoförün bulunduğu alan da ön kısımda yer almaktadır.


Araçlar da sigorta kutularında genellikle çeşitli elektrik devreleri yer almaktadır. Bu devreler de ise röle ve sigortalar çok sayıda kullanılmaktadır. Genel araçlarda elektronik sistemlerinin kontrollerin de büyük önem taşımaktadır. Hangi rölenin hangi alanda hangi devreyi kontrol ettiğini genelde sigorta kutularında gösterilmektedir.


Röle De 2 Adet Temel Kavram Bulunmaktadır Bunlar Nedir?


Röle de 2 adet temel devre prensibi bulunmaktadır. Bunlar yük devresi ve kumanda devresi olarak ayrılmaktadır.


Yük Devresi: Çalıştırılmak istenilen elektrik devresi tarafından meydana gelmektedir. Araçlar içerisindeki elektrik ile çalışan temel yapı taşları olan fan motoru farlar vb. elektrik ile çalışan sistemlerde oluşur. Yük devresi siteminde olan elektrik devrelerinde bu duruma uygun bir şekilde özel elektrik sistemleri mevcuttur. Rölenin kontak ucu ise bu devrenin bağlantısına bağlı durumdadır. Örneğin fan motoruna bağlı olan elektrik devresinin + ucu röle üzerinden geçirilip bağlanıp daha sonra ise elektrik verildiğinde devre tamamlanıp fan motoru çalışır durumda olur.


Kumanda devresi: Kumanda devresi röle içerisinde mevcut olan bobin sistemi ve bu bobini besleyen sistem ile oluşmaktadır. Bobin uçları ve bobini besleyen elektrik devre4 hattı uçları birbirinden farklıdır. Rölenin aktif olabilmesi için röleye gelen akım beslemesinin oluşması gerekmektedir. Örneğin: Araç içerisinde çalıştırılması istenen araç içi ses sisteminin aktif olabilmesi için sürücünün sistemin. Aç kapat tuşuna basıp sistemi on konumuna. Getirmesi gerekmektedir. Bu şekilde içerisindeki elektrik hattı tamamlanıp ses siteminin açılmasını sağlamaktadır. Devre içerisinde bobinin kullanımı oldukça önemli bir konumdadır. Bobin demir bir çekirdek üzerine bakır tellerin sarımı şeklinde oluşmaktadır ve elektromanyetik etkisi de çok önemlidir. Bobin ile çalıştırılmak istenen bir devre sisteminde bobinin elektromanyetik etkisiyle devreyi açıp kapatma etkisi bulunmaktadır ve bu etkiyi araç içerisinde devreler kullanmaktadır.
 

Benzer İçerikler

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst