Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Scuba Ekipmanınızın Bakımı Nasıl Yapılmalı

kutlu

Üye
Katılım
24 Ocak 2020
Mesajlar
10
Tepki puanı
0
Golden Thread
0
Puanları
1
Dalışların olmazsa olmazı ekipmanlarınıza gösterdiğiniz ilgi ve bakımdır. Gerekli özen gösterilmediği takdirde tuzlu su güneşle bir olup ekipmanlarınızın ömrünü kısaltabilir. O halde ekipman bakımını nasıl yapacağımıza geçelim !

Yapacağımız bakımın ana teması durulamadır. Durulama yapmayan dalgıç, dalgıç değildir! demeyeceğim fakat ekipmanına gereken ilgiyi göstermeyen dalgıcın yaptığı spora saygısı tartışılır. Bu yüzden olabildiğince dalışla durulama arasındaki süre dengesini kısa tutmalısınız. Denizin ortasında, karadan oldukça uzaktaysanız ekipmanlarınızı tanka yatırmak işinizi görebilir. Hele ki fotoğraf ve video aletleriyle dalış yapmışsanız, onları ayrı bir tanka yatırmanız daha iyi olacaktır.

Islanmış elbiseler ve paletler diğer ekipmanlara nazaran daha az bakım ister. Fakat oyuk, girinti, düğme gibi parçalar bulunan ekipmanlarda zaman içerisinde tuz ve kalsiyum birikecektir. Dalış sırasında BCD’nize deniz suyu kaçacaktır. Temizleyip durulamadığınız takdirde içeride hapsolacak olan nem ve ısı BCD’nize bakteri ve mantar olarak geri dönecektir.

Regülatörler ayrı özen gerektiren ekipmanlardır. Çünkü tuzun nüfus edebileceği birçok noktaya sahiptirler, bu sebeple durulama işlemini özenle yapmalısınız. Purge tuşuna regülatör su içinde iken ve basınçlı değilken basmamalısınız. Birinci kademeye su girmemesi konusunda hassas olun. hortum koruyucu gibi tüm hareketli parçaların çözülüp, tuz birikmesi ihtimal dahilinde olan her yerin tuzdan arındırılmasına dikkat edin.

Son olarak dalış malzemenizi alkol, benzin ya da kimyasal çözücülerle temizlememeniz gerektiğini unutmayın.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst