Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sebze Bahçelerinden Daha Fazla Verim Sağlayın

kutlu

Üye
Katılım
24 Ocak 2020
Mesajlar
10
Tepki puanı
0
Golden Thread
0
Puanları
1
Selam dostlar, sebze bahçelerinizin daha fazla verim sağlaması adına sizlere uygulamanız gereken 7 madde hazırladım.

1. Bitkileriniz için zengin toprakla yükseltilmiş yatakları tercih edin.

Deneyimli bahçıvanlar toprak işlemenin verimi arttıran en önemli etken olduğu konusunda hemfikirdirler. Organik açıdan zenginleşmiş bölgelerden daha fazla besinle beraber suya ulaşan sağlıklı ve geniş köklerin büyümesini teşvik etmektedir. Bu verimli toprak katmanını elde edebilmenin en pratik hali, yükseltilmiş yataklar inşa etmektir. Yükseltilmiş yataklar, sıralara ekilmiş aynı miktardaki alana kıyasla 4 kat fazla verim sağladığı görülmüştür. Yükseltilmiş yataklar ile oluşacak verimli boşluklar normalden fazla sebze yetiştirmenize olanak sağlar. Bitkiler, alanın darlığından ötürü yabancı otlarla iç içe büyüyebilir ve bu da beraberinde ot ayıklamada kolaylık sağlar. Alanın darlığı sulama ve hasat konusunda da avantaj sağlamaktadır.

2. Bitki çevresinde yataklar oluşturmak

Bitki çevresinde yuvarlak yatakların oluşması ekilecek alanı büyütebilir. Misal bitkinin etrafına 15 ayak uzunluğuna sahip bir yatak inşa ederseniz 100 metre kadar ekilecek alan oluşturabilirsiniz. Marul, ıspanak ve yeşilliklerin tümü, yuvarlak bir yatağın kenar kısımlarına dikim için oldukça müsait sebzelerdir.

3. Bitkileri üçgen şeklinde dikmek

yataklardan en fazla verimi alabilmek adına bitkilerin sıralamasına önem göstermelisiniz. Kare veyahut düz sıralamlı dikimlerden kaçınınız. Üçgen sırasında dikimler yaptığınız takdirde yataklara normalden fazla bitki ekebileceksiniz. Bitkiler arasındaki boşluk önemlidir. Bitkiler arasında boşluk bırakmazsanız fazla uzamazlar. Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre bir kişi iki marulun arasındaki mesafeyi 20 cm ye yakın arttırmıştır ve verimin 2 kat arttığını gözlemlemiştir. Ağırlık verimi bitki sayısından çok daha mühimdir.

4. Boyuna Tırmanarak Uzayan Bitkileri Yetiştirmek
Alandan kâr sağlamak isteyenler için bir başka önerimiz ise tırmanan bitkilerden faydalanmaktır. Alanınız ne kadar dar olursa olsun dikine tırmanarak büyüyen bitkileriniz var ise alanınızı fazlasıyla verimli değerlendirirsiniz. Domates taze fasulye bezelye kabak kavun gibi sebze meyvelerinden faydalanabilirsiniz. Bu sebze meyvelerini çit veya kazık ile destekleyebilir, küçük alanlarda dahi yetiştirebilirsiniz.

Dikey tarımdaki bir başka fayda ise meyve hasatı ve bakımı oldukça pratiktir. Yer tespitini kolayca yaparsınız. Ayrıca yeşilliklerin etrafında gelişen hava sirkülasyonu neticesinde sebzelerin hastalıklara yakalanma ihtimali neredeyse sıfırdır.

5. Uyumlu ekinleri yanyana yetiştirin

Birbirine uyum sağlayan ekinlerin beraber yetişmesi alan açısından size fazlalık sağlayacaktır. Mısır, fasulye ve kabak birbirleriyle uyumlu bitkilerdir. Mısırın sapları fasulyelerin sırıklarını destekler, kabak ise zemindeyken rahatlıkla gelişir ve yabancı otları gölgeler. Diğer harika kombinasyon sağlayabileceğiniz sebzelerse domates, fesleğen, soğan; marul ve bezelye; havuç, soğan ve turp ile pancar ve kerevizdir.

6. Ekin zamanlaması yapın / Farklı mahsulleri art arda ekin

Sıralı ekim büyüme mevsiminde belirlediğiniz bölgede birçok mahsulü yetiştirmenize olanak tanır. Ekim nöbeti ile birlikte bir bölgeden bir sene içerisinde 3 belki de 4 farklı hasat elde edebilirsiniz. Örnek olarak çabuk olgunlaşan mısır hasadından sonra erkenci marul ekilebilir. Akabinde tek dönemlik yeşilliklerden veya sarımsaklardan ekebilirsiniz. Hızlı büyüyen, gelişen sebzeleri tercih etmenizde fayda vardır.

7. Farklı ürünlerin ekimi esnasında toprağı dinlendirin.

Büyüme sezonu bittiğinde 2-3 hafta kadar ara vermek toprağı dinginleştirir, verimini arttırır. Amacınız peş peşe bitki yetiştirmek ise büyüme sezonları bittiğinde birkaç hafta ara vermeniz diğer ürünün ekimine hazırlanmanız adına vakit kazanmanızı sağlayacaktır. Bu süreç içerisinde eğer hava soğuk ise bitkileri sıcak bir yerde barındırmanız gerekmektedir.hava soğuksa bitkileri sıcak tutmanız gerekecek. Toprak dinlendikçe alacağınız verimdeki pozitif değişimi kendi gözlerinizle göreceksiniz.

7 altın tavsiyemizi verdik, sizlere de uygulamak düşüyor. Sağlıcakla ! :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst