Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Şehir Hastanesi Nedir? Kaç Tane Şehir Hastanesi Var?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Şu an ülkemizde hizmete giren 10 tane şehir hastanesi bulunuyor. 2021 yılında bu sayıya 20’ye yaklaşacaktır. Şehir hastaneleri direkt devlete ait değildir. Yap, işlet, devlet olarak yapılan bu hastaneler teknoloji konusunda özel hastane kalitesinde hizmet vermektedir. Hatta özel hastanelerden daha kaliteli olmaktadır. Bu yüzden birçok kişinin bunu bir başarı olarak görüyor.

Bazı kesimse bu şehir hastanesi algısına karşı gelmektedir. Hükümetin rant için içerisinde bulunduğu bir projesi olarak gösterilmekte. İşleyişi kısaca anlatalım. Sizin kararınız nedir paylaşabilirsiniz.

Hazineye ait olan arazi projeyi alan şirkete veriliyor. Bakanlığın sunduğu proje hayata geçiriliyor. Projeyi sadece hastane olarak düşünmeyin. Şehir hastaneleri içerisinde bir nevi AVM tarzı bir yapıda kurulmakta. Marketinden tutunda tüm ihtiyaçlarınızı alacağınız mağazaları da bulmak mümkün. Ve bakanlık bu yapı içerisinde 25 yıl kiracı olarak kalmakta. Hastane için kira öderken işletme aynı zaman da hastane içerisinde yer alan diğer planlamaların kirasına da sahip olmakta. Şirket bunun haricinde bakım, onarım gibi işlemleri bakanlığa karşılatırken yüzde 70 doluluk sözüyle aldığı görüntüleme ve laboratuvar gelirlerinin de sahibi olmakta.

Olaya şu yönden bakarsak devletin böyle bir hastaneyi sıfırdan kendisinin yapması için çok büyük rakamlar yatırması gerekli. Ve şu an 10 tane hastane kısa sürede yapıldı. Sayı giderek de artacak. Tamam, özel şirketlerin yönetimi altında ancak en azından tam teşekkürlü bir hastane ortaya çıkıyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst